Ο «δικέφαλος» έπεσε μαχόμενος προς το μεγαλείο του Λεβαντόβσκι

Μαχόμενη έπεσε η ΑΕΚ στο μεγαλείο της Μπάγερν Μονάχου, καθώς ηττήθηκε με σκορ 2-0, στον δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League.

Η Ένωση καθ’όλη την διάρκεια του αγώνα έδειξε το ”μέταλλο” της, ενώ έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της. Ενα μεγάλο λάθος με «δώρο» πέναλτι, το οποίο έφερε μπροστά στο σκορ τους Βαυαρούς, στάθηκε αφορμή για πάρουν το πολυπόθητο τρίποντο.

Στο πλευρό της πρωταθλήτριας βρίσκονταν περίπου 4.000 οπαδοί της που είχαν ταξιδέψει στο Μόναχο από την Ελλάδα και διάφορα μέρη της Γερμανίας.

Αξίζει να σημειωθεί πως είναι η πρώτη νίκη της Μπάγερν μετά από τέσσερις σερί αγώνες. Πλέον η ΑΕΚ θέλει το 2 στα 2 για να ελπίζει στην 3η θέση και στην πρόκριση του Europa League.

Αναλυτικά η αναμέτρηση:

Στο 5ο λεπτό η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ καθώς ο Λαμπρόπουλος έπιασε μια καλή κεφαλια, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δοκάρι του Νόιερ.

Φοβερή επέμβαση του Μπάρκα στο 7’ σε κεφαλιά του Γκορέτσκα, έπειτα από σέντρα του Κίμιχ, στέλνοντας  τη μπάλα σε κόρνερ από την επέμβασή του.

Στο 11’ ο Μπακάκης πέρασε από τα δεξιά, έπειτα από πάσα του Μάνταλου, έβγαλε τη σέντρα στην περιοχή της Μπάγερν, αλλά ο Πόνσε  δεν μπόρεσε να απειλήσει, πάρα το γεγονός ότι ήταν μόνος του.

Στο 26’ το λάθος ο Χούμελς, έπειτα από πίεση του πολύ καλού Πόνσε,, έστειλε τη μπάλα στα πόδια του Μάνταλου, όμως ο αρχηγός της Ένωσης δεν εκμεταλλεύτηκε την κατάσταση.

Οι Βαυαροί άνοιξαν το σκορ στο 30’ με  εύστοχη εκτέλεση του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι σε ένα πέναλτι που χάρισε ο Τσόσιτς, μετά το τράβηγμα στον Πολωνό.  Ο Σέρβος συνέχισε παρά τις παρατηρήσεις και έσπρωξε τον Πολωνό επιθετικό, με τον δεύτερο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από την άσπρη βούλα.

Στο 36’ ο Τσόσιτς έσωσε την ΑΕΚ από σουτ του Μίλερ που ήταν έτοιμος να παραβιάσει την εστία της Μπάγερν. Εδώ, ο Σέρβος έσωσε την ΑΕΚ.

Επιθετικά ξεκίνησε η Μπάγερν στο δεύτερο ημίχρονο και στο 52’ είχε ευκαιρία, όμως ο  Τσόσιτς τελευταία στιγμή βρήκε τη μπάλα με το κεφάλι και την έστειλε κόρνερ.

Στο 55ο λεπτό οι Βαυαροί απείλησαν πάλι την περιοχή της ΑΕΚ. Ο Μπάρκας πραγματοποίησε την απόκρουση του ματς,  σε προσπάθεια του Γκορέτσκα, ο οποίος μπήκε στην περιοχή της ΑΕΚ, αλλά “ηττήθηκε” από τον κίπερ της Ένωσης  με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ.

Στο 60’ ο Λεβαντόφσκι βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Μπάρκα, πλάσαρε, όμως ο Έλληνας τερματοφύλακας “νίκησε” και τον σπουδαίο Πολωνό φορ.

Το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Λεβαντόφσκι στην αναμέτρηση ήρθε στο 71’ μετά από εκτέλεση κόρνερ, έπιασε την μπάλα και με εναέριο σουτ έστειλε την μπάλα στην εστία του Μπάρκα.

Στο 83′ μια  νέα μεγάλη στιγμή για την Μπάγερν από κεφαλιά του Λεβαντόφσκι, η μπάλα κατέληξε κόρνερ από τα πόδια του Λαμπρόπουλου.

Μέχρι το τέλος η κιτρινόμαυροι δεν κατάφεραν να αλλάξουν κάτι σκορ και ετσι τα δύο τέρματα του Λεβαντόβσκι έδωσαν την νίκη στους πρωταθλητές Γερμανίας.

Κίτρινες: Τσόσιτς, Σιμόες, Λαμπρόπουλος

ΑΕΚ:  Μπάρκας, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Τσόσιτς, Χουλτ, Γαλανόπουλος(78’Γκάλο), Σιμόες, Άλεφ (67’ Μοράν),  Μάνταλος(79’Μπογέ), Πόνσε.

Μπάγερν Μονάχου: Nόιερ, Κίμιχ, Μπόατενγκ, Χούμελς, Αλάμπα, Χάβι Μαρτίνεθ, Μίλερ, Γκορέτσκα(86’ Ρενάτο Σάντσες) , Ναμπρί, Ριμπερί(84’ Ραφίνια) Λεβαντόβσκι.