“Χρυσός” βαθμός της Θέλτα στο Μπερναμπέου

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν μπόρεσε να βγει νικήτρια κόντρα στην Θέλτα στο «Μπερναμπέου» και ολοκλήρωσε το ματς με 2-2, στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 24ης αγωνιστικής της Laliga.

Η Θέλτα άνοιξε το σκορ με τον Σμόλοφ μόλις στο 7’ ωστόσο η «Βασίλισσα» πλησίασε την ανατροπή και στο δεύτερο ημίχρονο συγκεκριμένα στο 52’ ο Κροος έφερε το παιχνίδι στα ίσα για το 1-1. Την ανατροπή έκανε ο Ράμος στο 65’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Η Θέλτα δεν είχε πει την τελευταία κουβέντα όπως φάνηκε και στο 85’ ο Μίνα ισοφάρισε και διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Με αυτή τη νίκη οι Μαδριλένοι φιγουράρουν στην κορυφή με 53 βαθμούς, ενώ η Θέλτα έφτασε τους 21.

Ισόπαλες με το ίδιο σκορ (2-2) ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση η Σεβίλλη με την ουραγό Εσπανιόλ στο “Σάντσεθ Πιθχουάν” με τους γηπεδούχους να είναι πλέον ισόβαθμοι στους 40 πόντους με την 4η Ατλέτικο Μαδρίτης. Η Σεβίλλη βρήκε νωρίς το γκολ που ήθελε, στο 15′ με τον Οκάμπος, όμως η Εσπανιόλ έκανε την ανατροπή, με τον Εμπάρμπα να φέρνει το ματς στα ίσα στο 35′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ και τον Γου Λέι να βάζει σε θέση οδηγού τους Καταλανούς στο 50′. Στο 69′ ήρθε η αποβολή (με δεύτερη κίτρινη) του Βίκτορ Σάντσες για την Εσπανιόλ, η Σεβίλλη εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα και στο 80′ ο Σούσο να σκόραρε το παρθενικό γκολ του με τη φανέλα της για το τελικό 2-2.

Νικήτρια με 1-0 αναδείχτηκε η Οσασούνα κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο στo Σαν Μαμές και πήρε το ντέρμπι των Βάσκων. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης ήταν ο Όιερ στο 29’.

Στο άλλο παιχνίδι που διεξήχθη νωρίτερα Λεγανές και Μπέτις έμειναν στο μηδέν, ενώ αναβλήθηκε το ματς ανάμεσα στην Ειμπάρ και τη Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Αναλυτικά η 24η αγωνιστική:

Παρασκευή 14 Φεβρουαρίου
Βαλένθια – Ατλέτικο Μαδρίτης 2-2 (40′ Γκάμπριελ Παουλίστα, 59′ Κοντογκμπιά – 15′ Λιορέντε, 43′ Πάρτεϊ)