Το έκτο Community Shield κατέκτησε η Μάντσεστερ Σίτι

Το έκτο Community Shield της ιστορίας της κατέκτησε η  Μάντσεστερ Σίτι νικώντας στα πέναλτι με 5-4 την Λίβερπουλ τα 90λεπτα της αναμέτρησης έληξαν 1-1 .

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα ήταν ανώτερη από τους  «ρεντς» όπου έχασαν νωρίς τις υπηρεσίες του Σανέ. Στο 12΄ ο Στέρλινγκ άνοιξε το σκορ με εξαιρετικό πλασέ. Μέχρι το 20΄οι πολίτες είχαν την καθολική υπεροχή μετά ο ρυθμός έπεσε.

Στην επανάληψη η Λίβερπουλ ήταν αυτή που μπήκε δυναμικά έχοντας την κατοχή της μπάλας. Στο 57΄ ο Φαν Ντάικ τράνταξε το δοκάρι του Μπράβο, ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά του Σαλαχ να σημαδέψει το δοκάρι.

Στο 77΄η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έκανε το 1-1 με την κεφαλιά του Μάτιπ που μόλις είχε περάσει τον αγώνα . Μετά το γκολ της ισοφάρισης η Λίβερπουλ  απείλησαν εκ νέου τον Μπράβο χωρίς αποτέλεσμα.

Αμφότερες οι ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι. Ο μοναδικός ποδοσφαιριστής που αστόχησε (απέκρουσε ο Μπράβο) ήταν ο Βαϊνάλντουμ. Οι υπόλοιποι σκόραραν και με το 5-4 η Σίτι κατέκτησε το τρόπαιο.

Για την Σίτι είναι το δεύτερο σερί  Community Shield καθως είχε πάρει το τρόπαιο του 2018.

Αναλυτικά η σειρά των τροπαίων 1937, 1968, 1972, 2012 2018 και 2019.