Conference League: Δεν άντεξε η Βαντούζ κόντρα στην Άλκμααρ

Στοπ έβαλε η Άλκμααρ στην Βαντούζ, πρώτη νίκη σε Ευρωπαϊκή διοργάνωση για την Πιουνίκ Ερεβάν.

Για την 2η αγωνιστική του Europa Conference League, η Βαντούζ δεν συνέχισε το θαύμα κόντρα στην  Άλκμααρ. Η Πιουνίκ Ερεβάν κατέγραψε την πρώτη νίκη σε όμιλο ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Η Άλκμααρ κατάφερε να λυγίσει στο τελευταίο δεκάλεπτο την αντίσταση των φιλοξενούμενων και να επικρατήσει 4-1.

Έτσι, η εκπρόσωπος του Λιχτενστάιν γνώρισε την πρώτη της ήττα στην Ευρώπη μετά από 8 αγώνες εφέτος, αλλά για να συμβεί αυτό χρειάστηκε να μείνει με 10 παίκτες από το 61΄ λόγω αποβολής τερματοφύλακα Μπέντζαμιν Μπούχελ. Εκτός αποστολής των γηπεδούχων έμεινε ο τραυματίας Βαγγέλης Παυλίδης ενώ στον πάγκο έμεινε ο Παντελής Χατζηδιάκος.

Στη σημερινή 2η αγωνιστική του Europa Conference League, η Πιουνίκ Ερεβάν έγραψε Ιστορία καθώς επικράτησε 2-0 της Σλόβαν Μπρατισλάβας και κατέγραψε την πρώτη νίκη αρμενικού συλλόγου σε όμιλο ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Επίσης, ο Απόλλων Λεμεσού γνώρισε εντός έδρας ήττα 3-1 από τη Ντνίπρο ενώ η Σλάβια Πράγας ανέτρεψε δύο φορές το προβάδισμα των Κοσοβάρων της Μπαλκάνι και νίκησε 3-2 στην “Eden Arena”, το γήπεδο που θα φιλοξενήσει τον τελικό στις 7 Ιουνίου 2023.

Στο Βέλγιο, η Γάνδη ξεπέρασε εύκολα 3-0 το εμπόδιο των Ιρλανδών της Σάμροκ με δύο πρώην παίκτες του Ολυμπιακού να «καθαρίζουν» το ματς: τον Μπγιορν Κάιπερς και τον Βαντίς Οτζίτζα-Οφόε. Τέλος, με τον Δημήτρη Γούτα βασικό σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, η Σιβασπόρ πέρασε από το Κλουζ με νίκη 1-0.