Europa League: Εφιάλτης για Λάτσιο και Στουρμ Γκρατς

Βαριές ήττες γνώρισαν η Λάτσιο και η Στουρμ Γκρατς για τη 2η αγωνιστική του Europa League

Για τη 2η αγωνιστική του Europa League, βαριές ήττες γνώρισαν η Λάτσιο και η Στουρμ Γκρατς, ενώ η ΑΕΚ Λάρνακας νίκησε στο Κίεβο τη Ντιναμό Κιέβου.

Τρεις ομάδες (Μπέτις, Σεντ Ζιλουάζ και Μπράγκα) έκαναν το 2 στα 2 στο ξεκίνημα των ομίλων του Europa League κι από νωρίς απόκτησαν προβάδισμα για την πρόκριση τους στην επόμενη φάση.

Η Μπόντο Γκλιμτ «καθάρισε» μέσα σε 4 λεπτά στο β΄ μέρος την Ζυρίχη και με το τελικό 2-1 πέρασε προσωρινά στην κορυφή, μιας και το άλλο παιχνίδι του ομίλου, Άρσεναλ-Αϊντχόφεν, αναβλήθηκε.

Στο άλλο ματς του ομίλου του Ολυμπιακού (7ος), η Καραμπάχ πανηγύρισε την πρώτη της νίκη, κάνοντας την έκπληξη επί της Ναντ (3-0). Να σημειωθεί ότι η ομάδα από το Αζερμπαϊτζάν («καθάρισε» το ματς μέσα σε 5 λεπτά στο β΄ μέρος) θα είναι η προσεχής αντίπαλος των Πειραιωτών το πλαίσιο της 3ης και 4ης αγωνιστικής (στο Καραϊσκάκη το πρώτο ματς στις 6/10).

Το 2 στα 2 στο ξεκίνημα της φάσης των ομίλων έκαναν οι Φερεντσβάρος και Ρεάλ Σοσιεδάδ, με τους Ούγγρους να περνούν με «διπλό» από το «Λουί ΙΙ» επί της Μονακό (1-0), ενώ οι Βάσκοι παρότι ισοφαρίστηκαν προσωρινά από την Ομόνοια, τελικά πήραν το «τρίποντο» με 2-1, με τον Σόρλοθ να σκοράρει στο 80΄ περίπου 20 λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Σεφτ» στις νίκες έκανε και η ΑΕΚ Λάρνακας με το μεγάλο «διπλό» επί της Ντιναμό Κιέβου, σε αγώνα που διεξήχθη επί πολωνικού εδάφους (Κρακοβία).

«Έσπασαν το ρόδι» στον 6ο όμιλο του Europa League, Μίντιλαντ και Φέγενορντ, με τους Δανούς να συντρίβουν 5-1 τη Λάτσιο, ενώ εμφατική ήταν και η νίκη των Ολλανδών με 6-0 επί της Στουρμ Γκρατς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

1ος όμιλος

Μπόντο Γκλιμτ-Ζυρίχη 2-1 (54΄αυτ. Σέλνες, 58΄ Βέτλεσεν – 81΄ Αβντιγιάϊ)

Αρσεναλ-Αϊντχόφεν Αναβλήθηκε

2ος όμιλος

Ρεν-Φενέρμπαχτσε 2-2 (52΄ Τεριέ, 54΄ Μάγερ – 60΄ Καχβετσί, 90΄+2 Βαλένσια)

Ντιναμό Κ.-ΑΕΚ Λάρνακας 0-1 (8΄ Γκιούρσκο)

3ος όμιλος

Ρόμα-Ελσίνκι 3-0 (47΄ Ντιμπάλα, 49΄ Πελγκρίνι, 68΄ Μπελότι)

Μπέτις-Λουντογκόρετς 3-2 (25΄ Λουίς Ενρίκε, 39΄ Χοακίν, 59΄ Κανάλες – 45΄+1 Ντεσπόντοβ, 75΄ Ρικ)

4ος όμιλος

Μπράγκα-Ουνιόν Βερολίνου 1-0 (77΄ Βιτίνια)

Σεντ Ζιλουάζ-Μάλμε 3-2 (17΄ Μπέρτζες, 69΄ Τέουμα, 71΄ Μπονιφάτσε – 6΄ Σίσεϊ, 57΄ Τελίν)

5ος όμιλος

Σοσιεδάδ-Ομόνοια 2-1 (30΄ Γκουεβάρα, 80΄ Σόρλοθ – 72΄ Μπρούνο)

Σερίφ-Μάντσεστερ Γ. 0-2 (17΄ Σάντσο, 39΄πεν. Ρονάλντο)

6ος όμιλος

Φέγενορντ-Στουρμ Γκρατς 6-0 (9΄,41΄ Γιάχανμπακς, 31΄ Χάντσκο, 34΄ Ντανίλο, 66΄ Χιμένεζ, 78΄ Ιντρίσι)

Μίντιλαντ-Λάτσιο 5-1 (26΄ Παουλίνιο, 30΄ Καμπά, 52΄πεν. Εβάντερ, 68΄ Ίσακσεν, 72΄ Σβιατσένκο – 57΄ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς)