Conference League: Εκδικήθηκε την Μπόντο Γκλιμτ η Ρόμα

Η Ρόμα έριξε τέσσερα γκολ στην Μπόντο Γκλιμτ, η Φέγενορντ εξασφάλισε μια θέση για τους ημιτελικούς του Conference.

Η Ρόμα στο «Ολίμπικο» δεν άφησε να αντιδράσει η σταχτοπούτα της διοργάνωσης Μπόντο Γκλιμτ.  Απέναντι στην ομάδα που τους συνέτριψε στη φάση των ομίλων (6-1) και τους νίκησε και στον πρώτο προημιτελικό (2-1), οι “τζαλορόσι” έκαναν… περίπατο έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νικολό Τζανιόλο, ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ, φτάνοντας στο εμφατικό 4-0 και στην άνετη πρόκριση στα ημιτελικά το πρώτο γκολ το σημείωσε ο Έϊμπραχαμ στο 5’. Στην επόμενη φάση οι Ρωμαίοι θα αντιμετωπίσουν τη Λέστερ.

Η Φέγενορντ δεν άφησε καμία ευκαιρία να πάει χαμένη απέναντι στη Σλάβια και ήταν όσο κυνική χρειαζόταν για να πάρει το “διπλό” με 3-1, πανηγυρίζοντας την πρόκρισή της στους “4”, όπου θα βρει απέναντί της τη Μαρσέιγ, στο δρόμο προς τον τελικό της 25ης Μαΐου στην “Arena Kombetare” των Τιράνων.

Οι Ολλανδοί προηγήθηκαν μόλις στο 2′ με τον Ντέσερς, όμως οι Τσέχοι αντέδρασαν κι έφεραν το ματς στα ίσα με τον Τραορέ στο 14′. Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, η Φέγενορντ ήταν τρομερά αποτελεσματική, βρήκε άλλα δύο γκολ με τους Ντέσερς και Σινίστερα και πανηγύρισε μία δίκαιη πρόκριση.