ΠΑΟΚ- Μαρσέιγ: Όνειρο ήταν και πάει…

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε για την πρόκριση, τα έδωσε όλα, αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στη Μαρσέιγ

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 0-1 από τη Μαρσέιγ στην Τούμπα και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Europa Conference League.

Ένα λάθος του Κρέσπο που εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο η γαλλική ομάδα, μετατρέποντας το σε γκολ ο Παγέτ, αλλά και ο ανίκητος Μανταντά στέρησαν την πρόκριση στα ημιτελικά από τον “Δικέφαλο του Βορρά”. Έτσι ο ΠΑΟΚ με δύο ήττες είδε το ευρωπαϊκό του όνειρο να σταματάει..

Με μια ανατροπή της τελευταίας στιγμής για τον ΠΑΟΚ ξεκίνησε η μεγάλη αναμέτρηση, με τον Ελ Καντουρί να αντιμετωπίζει ένα τράβηγμα στον μυ στην προθέρμανση και έφυγε από το γήπεδο κλαίγοντας. Έτσι την θέση του στην ενδεκάδα πήρε ο Τσιγγάρας, αντί του αρχικά επιλεγέντος Μαροκινού μέσου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πάθος για τους Θεσσαλονικείς που πήραν πρωτοβουλίες και δημιούργησαν ευκαιρίες. Η πρώτη από αυτές στο 5′ με τον Τσιγγάρα, που δεν σημάδεψε σωστά από την περιοχή μετά από σέντρα του Βιεϊρίνια χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για να πάρει προβάδισμα ο Δικέφαλος.

Η Μαρσέιγ απάντησε στο 13΄, μετά από λάθος του Ινγκασον ο Παγέτ σούταρε άστοχα.

Όσο περνούσε η ώρα η Μαρσέιγ ανέβαζε την απόδοσή της κι αυτό έφερε μια νευρικότητα στις προσπάθειες των γηπεδούχων.

Λάθος από τον Ινγκασον στο 26′ σε μια προσπάθεια του να ελέγξει την μπάλα, την γύρισε προς την εστία του και αυτή αποκρούστηκε από το δοκάρι του Πασχαλάκη και απομακρύνθηκε στη συνέχεια.

Στο 34′ ολέθριο λάθος του Κρέσπο σε τυφλή απομάκρυνση της μπάλας, η γαλλική ομάδα βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση με τον Μπακαμπού και από ασίστ του Γκεντουζί, ο Παγέτ δεν άφησε την ευκαιρία αναξιοποίητη και με κοντινό πλασέ παραβίασε την ελληνική εστία για το 0-1.

Ο ΠΑΟΚ επιχείρησε να ξεπεράσει την ψυχρολουσία και στο 38′ από δυνατό μακρινό σουτ του Ζίφκοβιτς η μπάλα έφυγε άουτ.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε και έχασε την καλύτερη ευκαιρία του στο πρώτο ημίχρονο στο 44′ από σέντρα του Βιεϊρίνια, κεφαλιά του Κούρτιτς και σωτήρια απόκρουση του Ματαντά μπροστά στα πόδια των Ακπομ και Κρέσπο.

Με την επανάληψη η Μαρσέιγ μπήκε επιθετικά στο γήπεδο, έχασε νωρίς την πρώτη ευκαιρία. Στο 48′ από μακρινό βολέ του Ματαντά, ο Μπακαμπού έστειλε δυνατό σουτ στην ελληνική εστία που όμως δεν βρήκε στόχο.

Στο 53΄ ο Πασχαλάκης υποχρεώθηκε σε διπλή σωτήρια επέμβαση, αν και μόνο η πρώτη του προσπάθεια “μέτρησε”, αφού στη δεύτερη ο Μπακαμπού ήταν σε θέση οφσάιντ. Στο 59′ οι Γάλλοι ήρθαν πάλι κοντλα στο γκολ, αλλά ο Ινγκασον έδιωξε σε κόρνερ την τελευταία στιγμή και τον ΠΑΟΚ να συνεχίζει απέλπιδες και ανοργάνωτες προσπάθειες που χαρακτηρίζονταν από έλλειψη ψυχραιμίας και αυτοπεποίθησης.

Στο 70΄ ο ΠΑΟΚ φώναξε παρών με πολύ καλό σουτ του Ζίφκοβιτς που μπλόκαρε με δυσκολία στην γωνία του ο Ματαντά. Σταδιακά η Μαρσέιγ έπαιξε με τον χρόνο, αποφεύγοντας τα αμυντικά λάθη, ενώ ο ΠΑΟΚ ήταν νευρικός και αγχωμένος.

Στο 83΄ ο Τσόλακ πέταξε στο “καλάθι” μια τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση, πλασάροντας από άριστη θέση, άουτ στην εστία του Μανταντά.

Στο 89΄ ο Γάλλος γκολκιπερ έκανε νέα μεγάλη απόκρουση σε σουτ του Μιτρίτσα και στο επόμενο λεπτό το ίδιο σε σουτ του Αουγκούστο.

Ως την λήξη της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ προσπάθησε για το γκολ, αλλά δεν τα κατάφερε και η Μαρσέιγ πανηγύρισε τη νίκη και την πρόκριση στα ημιτελικά.

Κίτρινες: Αουγκούστο, Σβαμπ.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (68΄ Σίντκλεϊ), Κούρτιτς, Αουγκούστο, Τσιγγάρας (58΄ Μιτρίτσα), Α. Ζίβκοβιτς (77΄ Μουργκ), Μπίσεσβαρ (77΄ Σβαμπ), Άκπομ (68΄ Τσόλακ).

Μαρσέιγ (Ντέσιο): Μανταντά, Ρονζιέρ, Σαλιμπά, Τσαλέτα-Τσαρ, Πέδρες, Λιρόλα, Γκεντουζί, Γκουέιγ, Αρίτ, Παγέτ (88΄ Κολάσινατς), Μπακαμπού (72΄ Ουντέρ)