Conference League: Έσωσε την παρτίδα ο Άγιαξ

Ξέρανε την Μπέτις  η Ντινάμο Ζάγκρεμπ, ανοικτούς λογαριασμούς άφησαν Σερβέτ και Λουντογκόρετς.

O Άγιαξ αγχώθηκε με την Μπόντο/Γκλιμτ καθως οι Νορβηγοί ήταν μπροστά στο σκορ με τα γκολ του Άλμπερτ Γκρονμπάεκ στο 16’& 64’. Η ομάδα του Φαν’τ’Σχιπ  βελτίωσε την απόδοση της και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια.  Πρώτα μείωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με το εύστοχο πέναλτι του Φαν ντεν Μπούμεν -σε μία φάση που αντίκρισε την απευθείας κόκκινη ο Μπιόρτουφτ της Μπόντο/Γκλιμτ και θα χάσει τη ρεβάνς- και στη συνέχεια ισοφάρισε στο 90’+7′ με τον Μπερχούις.

Η Ντινάμο Ζάγκρεμπ ήταν καλύτερη από την Μπέτις και νίκησε με 0-1 χάρις το εύστοχο πέναλτι του Πέτκοβιτς στο 76′.

Η Μακάμπι Χάιφα πήρε προβάδισμα απέναντι στην Γάνδη, νικώντας με 1-0 δράστης ο Πιερό στο 65′.

Η Στουρμ Γκρατς  διέλυσε με 4-1 την  Σλόβαν Μπρατισλάβας και βρίσκεται με το… ενάμισι πόδι στην επόμενη φάση. Οι Αυστριακοί πήραν προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 4′ με τον Μπίρεθ και παρά τη γρήγορη ισοφάριση της Σλόβαν με τον Ροντρίγκες (8′) στη συνέχεια κυριάρχησαν απόλυτα μέσα στο γήπεδο.

Οι Γκόρενς Στάνκοβιτς στο 27′ και Κιτεϊσβίλι 64′ ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 3-1, για να μπει το… κερασάκι στην τούρτα απ’ τον Καμαρά στο 90’+1′. Στο 78′ έμεινε με 10 παίκτες η Σλόβαν μετά την απευθείας αποβολή του Βάις.

Η Μόλντε κόντρα  Λέγκια Βαρσοβίας αν και πήρε την νίκη με 3-2 γκολ το σκορ έδωσε ελπίδες στους Πολωνούς για τη ρεβάνς στην έδρα τους σε μία εβδομάδα. Τα γκολ για τους Νορβηγούς τα σημείωσαν οι  Γκουλμπράντσεν (12’,19’) και Κάασα 24’. Για την Λέγκια γκολ πέτυχαν οι Ζοσουέ κι Ογκουστίνιακ.

Η Άιντραχτ έδειξε έτοιμη για να πάρει μία νίκη που θα της άνοιγε το δρόμο προς την πρόκριση απέναντι στη Σεντ Ζιλουάζ, καθώς προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο δεκάλεπτο, χάρις στα γκολ των Τσαϊμπί και Κάλαϊτζιτς.

Οι Βέλγοι, ωστόσο, «επέστρεψαν» στο ματς με τα τέρματα των Ρασμούσεν και Νίλσον, έφεραν το παιχνίδι στο 2-2 κι άφησαν ανοικτούς… λογαριασμούς για τη ρεβάνς στη Φρανκφούρτη.