Europa League: Η Μίλαν διέλυσε τη Ρεν, θρίαμβος της Καραμπάχ κόντρα στη Μπράγκα

Όλα τα αποτελέσματα της πρώτης πράξης της φάσης των “16” του Europa League.

Για τη φάση των “16” του Europa League, η Μίλαν διέλυσε τη Ρεν, η Μπενφίκα με δύο πέναλτι του Ντι Μαρία πανηγύρισε σημαντική νίκη, ενώ προβάδισμα πρόκρισης πήραν οι Γαλατασαράι και Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Η Μίλαν επιβλήθηκε της Ρεν με 3-0 στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των “16” και έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης. Οι “ροσονέρι” ήταν σαφώς ανώτεροι και στο 32ο λεπτό ο Λόφτους-Τσικ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά. Στο δέυτερο μέρος, η Μίλαν πέτυχε δύο γρήγορα τέρματα ξανά με τον Λόφτους-Τσικ αλλά και τον Λεάο, στη συνέχεια μείωσαν τον ρυθμό του αγώνα και πήραν μια εύκολη νίκη.

Η Καραμπάχ επικράτησε με 2-4 της Μπράγκα στο “Μουνισιπάλ”. Με δύο γκολ του Ζουμπίρ και ένα από τους Γιάνκοβιτς και Βιεϊρά, οι πρωταθλητές Αζερμπαϊτζάν «στρίμωξαν» τη Μπράγκα και έθεσαν τις βάσεις για μια πολύ σπουδαία πρόκριση. Τα δύο τέρματα των Πορτογάλων πέτυχαν ο Μπάνζα και ο Μουτίνιο.

Εξέλιξη-θρίλερ και στο «Ντα Λουζ» της Λισαβόνας, με τη Μπενφίκα να κάμπτει την αντίσταση της Τουλούζ με 2-1, με δύο πέναλτι του Άνχελ Ντι Μαρία, το νικητήριο στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων!

Σε έναν αρκετά ισορροπημένο αγώνα, Φέγενορντ και Ρόμα έμειναν ισόπαλες με σκορ 1-1. Οι “Ολλανδοί” προηγήθηκαν στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους με τον Ιγκόρ Παϊσάο. Οι “τζιαλορόσι” αντέδρασαν και απάντησαν με μια κεφαλιά του Ρομέλου Λουκάκου.

Στην Κωνσταντινούπολη, η Γαλατασαράι πήρε σημαντική νίκη επί της Σπάρτα Πράγας με 3-2. Το παιχνίδι είχε πολλές φάσεις, με τον Ντεμιρμπάι να ανοίγει το σκορ στο 19′. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άνχελο Πρεσιάδο έφερε την αναμέτρηση σε ισορροπία και κόντρα στη ροή του αγώνα ο Μέρτνες έδωσε εκ νέου το προβάδισμα τη Γαλατά. Δευτερόλεπτα αργότερα ο Βίκτορ Νέλσον αποβλήθηκε για τους Τούρκους, ενώ ο Γιαν Κούχτα ισοφάρισε για τη Σπάρτα. Στο παιχνίδι υπήρξε μια ακόμα αποβολή, αυτήν την φορά ο Ματέι Ρίνες για τους Τσέχους. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ικάρντι στις καθυστερήσεις, δίνοντας στην ομάδα του προβάδισμα πρόκρισης.

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση, επικρατώντας της Γιουνγκ Μπόις με 1-3 στην Ελβετία. Ο Ορέλ Αμεντά έκανε λάθος και έβαλε μπροστά τους Πορτογάλους με αυτογκόλ στο 31′. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Βίκτορ Τζιέκερες διπλασίασε τα τέρματα της Σπόρτινγκ αλλά ο Φίλιπ Ούγκρινιτς μείωσε στο επόμενο λεπτό. Τα “λιοντάρια” “κλείδωσαν” τη νίκη τους με τον Γκονσάλο Ινάσιο στο 48′.

Στο Αμβούργο η τυπικά γηπεδούχος Σαχτάρ Ντόνετσκ, αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Μαρσέιγ. Στο 90ο λεπτό η γαλλική ομάδα «άγγιξε» τη νίκη με το πρώτο ευρωπαϊκό γκολ του Εντιαγέ, όμως στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο 19χρονος Βραζιλιάνος Εγκινάλντο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Europa League:

Φέγενορντ (Ολλανδία)-Ρόμα (Ιταλία) 1-1 (45+1΄ Παϊσάο – 67΄ Λουκάκου)

Γαλατασαράι (Τουρκία)-Σπάρτα Πράγας (Τσεχία) 3-2 (19΄ Ντεμιρμπάι, 60΄ Μέρτενς, 90+1΄ Ικάρντι – 47΄ Πρεσιάδο, 65΄ Κούχτα)

Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ουκρανία)-Μαρσέιγ (Γαλλία) 2-2 (68΄ Ματβιγένκο,90+3΄ Εγκινάλντο – 64΄ Ομπαμεγιάνγκ, 90΄ Εντιαγέ)

Γιούνγκ Μπόις (Ελβετία)-Σπόρτινγκ Λισ.(Πορτογαλία) 1-3 (42΄ Ούγκρινιτς – 31΄ Αμέντ, 41΄πεν. Γκιόκερες, 48΄ Ινάσιο)

Μπενφίκα (Πορτογαλία)-Τουλούζ (Γαλλία) 2-1 (68΄πεν.,90+8΄πεν. Ντι Μαρία – 75΄ Ντέσλερ)

Μίλαν (Ιταλία)-Ρεν (Γαλλία) 3-0 (32΄,47΄ Λόφτους Τσικ, 52΄ Λεάο)

Λανς (Γαλλία)-Φράιμπουργκ (Γερμανία) 0-0

Μπράγκα (Πορτογαλία)-Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν) 2-4 (44΄ Μπάνζα, 90+1΄πεν. Μουτίνιο – 21΄πεν. Γιάνκοβιτς, 54΄,69΄ Ζουμπίρ, 65΄ Βιεϊρά)