Conference League: Πρόκριση για Ρόμα, Φέγενορντ και Σλάβια

Στους «8» του Conference League προκρίθηκαν οι Ρόμα, Φέγενορντ και Σλάβια.

Για τα προημιτελικά της νεοσύστατης διοργανώσεις του Conference League, η Ρόμα πήρε την πρόκριση με το ισόπαλο 1-1 κόντρα στην Φίτεσε. Η Φέγενορντ πήρε την νίκη με 3-1 επί της Παρτιζάν. Η Σλάβια Πράγας ηττήθηκε με 4-3 από την Λασκ αλλά πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Στο «Ολίμπικο» η Ρόμα καρδιοχτύπησε με την Φίτεσε και το γκολ του Βίτεκ στο 62′ καθώς ισοφάρισε το σκορ τους πρώτου ματς και δημιούργησε… συνθήκες παράτασης. Στο φινάλε, όμως τη λύση για την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο έδωσε ο Έιμπραχαμ με ένα υπέροχο γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων χαρίζοντας το πολύτιμο 1-1 στους Ρωμαίους και τους έστειλε στους «8».

Η Φέγενορντ είχε εξασφαλίσει την πρόκρισή της απ’ το πρώτο ματς με το εμφατικό 5-2 επί της Παρτιζάν στο Βελιγράδι. Οι Ολλανδοί έφτασαν και στην δεύτερη άνετη νίκη με 3-1 επί των Σέρβων στο Φέγενορντ Στάντιουμ . Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 45’ με τον Ντέσερς , η ομάδα του Σλοτ που είχε το πάνω χέρι σε όλο τον αγώνα πέτυχε άλλα δυο γκολ στο 59’και 90’ με τους Νέλσον και Λίνσεν αντίστοιχα. Οι φιλοξενούμενοι απλά μείωσαν με τον Γκόμες στο 61’.

Η Σλάβια Πράγας μετά το θριαμβευτικό 4-1 επί της ΛΑΣΚ Λίντσερ στην έδρα της, ηττήθηκε στο φινάλε με 4-3  στην “NV Arena”, αλλά πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά. Οι Τσέχοι αν και προηγήθηκαν με 3-1, δεν μπόρεσαν να κρατήσουν ως το τέλος τη δεύτερη νίκη τους, καθώς έμειναν με 9 παίκτες μετά τις αποβολές των Ουζού στο 42′ και Πλάβτιτς στο 85′.

Οι σκόρερς της αναμέτρησης ήταν για την Λασκ οι Βισιγκερ 36’ και 76’ , Γκρούμπερ 88’ και Σμιτ 89’ για την Σλάβια Ολαγίνγκα 24’, Μπα 37’ και Σορ 62’.