Γάνδη- ΠΑΟΚ: Μεγάλη πρόκριση και στους “8” ο «Δικέφαλος του Βορρά»

Στα προημιτελικά του Europa Conference League προκρίθηκε ο ΠΑΟΚ, καθώς οι Θεσσαλονικείς νίκησαν τη Γάνδη και στο Βέλγιο

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 1-2 της Γάνδης στην Γκελάμκο Αρένα, για την φάση των «16» του Europa Conference League.

Οι Θεσσαλονικείς με δύο νίκες, προκρίθηκαν στα προημιτελικά της διοργάνωσης και αύριο (18/3) θα μάθουν τον επόμενο αντίπαλο τους.

Ο “Δικέφαλος του βορρά” σημείωσε τα τέρματά του με τους Κρέσπο και Αουγκούστο, ενώ οι Βέλγοι είχαν ισοφαρίσει με τον Ντεμπουάτρ.

Αξίζει να αναφερθεί πως, με την σημερινή παρουσία του στον πάγκο, ο Ραζβάν Λουτσέσκου κατέγραψε ένα ρεκόρ ως τεχνικός του ΠΑΟΚ, αφού έγινε ρέκορντμαν παρουσιών σε ευρωπαϊκούς αγώνες με 28 παιχνίδια, έναντι 27 του Αγγελου Αναστασιάδη.

Η Γάνδη πίεσε στο πρώτο 15λεπτο τον ΠΑΟΚ και δημιούργησε σε αυτό το διάστημα, δύο καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Η πρώτη έγινε μόλις στο 6′ όταν από διαγώνιο σουτ του Τισουντάλι η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία του Έλληνα γκολκίπερ.Δύο λεπτά αργότερα ένα σουτ Τισουντάλι, μετά από πάσα του Σάμουάζ πέρασε και αυτό άουτ.

Ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα με γκολ του Κρέσπο με κοντινό σουτ στο 20′ (0-1), σε μία φάση “σύγχυσης” στην άμυνα των Βέλγων, όπου δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν τη μπάλα μετά από κόρνερ του Μουργκ.

Μετά το γκολ αυτό η Γάνδη αύξησε την επιθετικότητα της πίεσε τον ΠΑΟΚ δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες και τελικά ισοφάρισε στο 40′ με τον Ντεπουάτρ με κεφαλιά (1-1) στο 42′.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 47′ ο Σάμουαζ έχασε την πρώτη ευκαιρία των Βέλγων, σουτάροντας από πλεονεκτική θέση άστοχα πάνω από την εστία του Δικεφάλου.

Στο επόμενο λεπτό, η ομάδα του Λουτσέσκου είχε καλή ευκαιρία με τον Ακπομ, ο οποίος βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά σούταρε άστοχα προς την εστία.

Στο 50′ ο Οκούμου κέρδισε την κεφαλιά μετά από κόρνερ, αλλά ο Πασχαλάκης σε πολύ καλή θέση μπλόκαρε σταθερά.

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” συνέχιζε να κάνει λάθη στην μεσαία και αμυντική γραμμή, δίνοντας χώρο και δυνατότητα στους γηπεδούχους να τον πιέζουν και να δημιουργούν φάσεις στην εστία του Πασχαλάκη.

Ο ΠΑΟΚ στο 77′ βρήκε δεύτερο γκολ με υπέροχο αριστερό σουτ του Ντάγκλας Αουγκούστο στην γωνία, μετά από φάουλ και ασίστ του Βιερίνια, στο ύψος της μεγάλης περιοχής (1-2).

Μέχρι τη λήξη η ελληνική ομάδα κράτησε τον έλεγχο και το σκορ και πήρε μία πανηγυρική πρόκριση στα προημιτελικά.

Κίτρινες: Οτζίτζα Οφόε, Οβουσου – Τσόλακ

Γάνδη (Βαιζενμπρουγκ): Ρεφ, Οκούμου, Ενγκαντέ, Τορουναρίνγκα, Κάστρο Μόντεζ (85′ Χάνκε-Όλσεν), Κουμς, Οβούσου, Σαμουϊζ, Οφόε (82′ Χουιλσάγκερ), Τισουντάλι (82′ Μπέζους), Ντεμπουάτρ

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Κρέσπο (46′ Μιχάι), Ίνγκασον, Λύρατζης, Σβαμπ (85′ Μιτρίτσα), Τσιγγάρας, Μπίσεσβαρ (57′ Σίντκλεϊ), Αουγκούστο, Μουργκ (70′ Τέιλορ), Άκπομ (85′ Τσόλακ).