Conference League: Προκρίθηκαν Ντιναμό Ζάγκρεμπ και Άγιαξ

Πανηγυρικά στην επόμενη φάση Μόλντε, Στουρμ Γκρατς και Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

Για τα πλέι οφ του Europa Conference league, ο Άγιαξ πέρασε την δύσκολη  Μπόντο/Γκλιμτ ο «Αίαντας» νίκησε στην παράταση (1-2, 1-1 καν.).

Η Μπόντο/Γκλιμτ ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, έχοντας πολλές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ απέναντι στον νωχελικό Άγιαξ, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 34′ με τον Μπέργκχαους. Στο 42’ οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να κάνουν το 1-1 με τον  Μπιόρκαν. Στο 48’ οι Ολλανδοί έμειναν με δέκα παίκτες καθώς  ο Σούταλο είδε την κόκκινη κάρτα. Οι Νορβηγοί δεν το έβαλαν κάτω και συνέχισαν να πιέζουν κάτι που έγινε στο 83’ με τον Πάτρικ Μπεργκ για το 1-1. Μοιραία ήρθε η παράταση και ο Άγιαξ κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια και στο 114’ έκανε το 2-1 με τον Τέιλορ.

Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ, αποκλείοντας τη Μπέτις, μετά το μεταξύ τους 1-1 στο «Μαξιμίρ».

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 40΄ με τακουνάκι του Σεντρίκ Μπακαμπού φέρνοντας το ζευγάρι «στα ίσια» (α΄αγώνας 2-2), όμως ο Ιάπωνας Κανέκο διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Η Σερβέτ επικράτησε 1-0 (6΄ Κονιάτ) της Λουντογκόρετς στο Ράζγκραντ και πήρε το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση (α΄ αγώνας 0-0)

Η Σεν Ζιλουάζ νικήσαν 1-2 την Αιντραχτ και πήραν μια μεγάλη πρόκριση μετά το 2-2 της πρώτης αναμέτρησης στο Βέλγιο. Το 0-1 το σημείωσε ο Πουέρτας στο 47’. Στο 80’ ο Εκερτ με δυνατό σουτ έκανε το 0-2. Στο 88’, ο Σαϊμπί έκανε τη σέντρα και με καρφωτή κεφαλιά ο Εμπιμπέ μείωσε σε 1-2.

Η Στουρμ νίκησε 0-1 την Σλόβαν Μπρατισλάβας το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης το σημείωσε ο  Αφενγκρούμπερ στο  52’.

Η Μόλντε έκανε περίπατο με 0-3 επί της Λέγκια. Το 0-1το σημείωσε ο Γκούλμπραντσεν στο 2΄. Στο 20’ ο Χέσταντ έκανε το 0-2. Στο 67’, ο Κάασα έκανε τη σέντρα από τα δεξιά κι ο Γκούλμπραντσεν από το σημείο του πέναλτι έκανε το 0-3.