Europa League: Ο Σβίλαρ έγινε ήρωας της Ρόμα πιάνοντας δύο πέναλτι, στους “16” η Μαρσέιγ με ρεκόρ Ομπαμεγιάνγκ

Όλα τα αποτελέσματα των επαναληπτικών του Europa League.

Για της ρεβάνς της φάσης των “32” του Europa League, η Ρόμα νίκησε την Φέγενορντ στα πέναλτι και θα βρίσκεται στους δεκαέξι, η Μαρσέιγ προκρίθηκε με ιστορικό ρεκόρ του Ομπαμεγιάνγκ, ενώ Μίλαν και Μπενφίκα πήραν εύκολα το “εισιτήριο” για την επόμενη φάση.

Με τον Μίλε Σβίλαρ να πιάνει δύο πέναλτι, η Ρόμα επιβλήθηκε της Φέγενορντ στα πέναλτι με 4-2 (1-1 κ.δ) και πέρασε στους «16» του Europa League. Ο αγώνας άρχισε ιδανικά για τους Ολλανδούς, με τον Σαντιάγκο Χιμένες να σκοράρει στο 5ο λεπτό. Οι “τζιαλορόσι” απάντησαν γρήγορα και στο 15′ ο Λορέντζο Πελεγκρίνι βρήκε δίχτυα για το 1-1. Καμία ομάδα δεν μπόρεσε να “ξεκαθαρίσει” την κατάσταση στο δέυτερο ημίχρονο και στην παράταση οπότε μοιραία το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι. Ο Λουκάκου “είδε” το πέναλτί του να αποκρούεται από Βελενρόιτερ αλλά ο Σβίλαρ έπιασε διαδοχικές προσπάθειες των Νταβίντ Χάντσκο και Αλιρεζά Τζαχανμπάχς και έδωσε την πρόκριση στη Ρόμα.

Η Μαρσέιγ επικράτησε της Σαχτάρ με 3-1 και μετά το 2-2 του πρώτου ματς στην Ουκρανία είναι η ομάδα που προχωράει στους δεκάέξι της διοργάνωσης. Ο Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνκ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, καθώς έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του Europa League με 31 γκολ σε 56 αγώνες  και ισοβαθμεί πλέον στην κορυφή με τον Χένρικ Λάρσον, ξεπερνώντας τον Ρανταμέλ Φαλκάο και τον Κλάας-Γιαν Χούντελαρ που έχουν 30.

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας πήρε μια εύκολη πρόκριση απέναντι στη Γιουνγκ Μπόις φέρνοντας ισοπαλία στη ρεβάνς (1-1), χτίζοντας στο υπέρ της 3-1 της Ελβετίας.

Τεράστια πρόκριση πήρε η Σπάρτα Πράγας που διέλυσε με 4-1 τη Γαλατασαράι. Η ομάδα του Μπράιαν Πρίσκε μπήκε δυνατά και μόλις στο 8’ άνοιξε το σκορ με τον Πρεσιάδο, όμως, οι Τούρκοι είχαν άμεση απάντηση στο 16’ με τον Μπαρντακτζί για το 1-1. Στο 70’ ο Αϊχάν άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες, γεγονός που στοίχησε στη Γαλατά. Μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Τούσι έκανε το 2-1, στο 80′ ο Χαρασλίν το 3-1 και το τελικό 4-1 έγραψε ο Κούχτα.

Η Μίλαν μπορεί να ηττήθηκε από τη Ρεν με 2-3, ωστόσο προκρίθηκε χάρη στο 3-0 του πρώτου αγώνα. Οι Γάλλοι μπήκαν φουριόζοι, ανοίγοντας το σκορ στο 11ο λεπτό, με μακρινό σουτ του Μποριζό, πριν ισοφαρίσει ο Γιόβιτς στο 22′ για τους “ροσονέρι”. Στο 54ο λεπτό, ο Μπουριζό ξαναβρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα ευστοχώντας σε πέναλτι, αλλά ο Λεάο απάντησε άμεσα και έφερε ξανά το ματς σε ισορροπία. Ο Μπουριζό ολοκλήρωσε το παιχνίδι πετυχαίνοντας χατ-τρικ στο 68′, ξανά με πέναλτι.

Η Μπενφίκα πήρε το εισιτήριο για τη επόμενη φάση του Europa League μετά τη “λευκή” ισοπαλία με την Τουλούζ (0-0), εκμεταλλευόμενη το υπέρ της 2-1 του πρώτου αγώνα. Οι “αετοί της Λισσαβόνας” δυσκολεύτηκαν αρκετά στην έδρα των Γάλλων, καθώς οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι έχοντας αρκετές σπουδαίες ευκαιρίες. Ωστόσο, ο γκολκίπερ της Μπενφίκα ήταν σε εξαιρετικό βράδυ και κατάφερε να κρατήσει το μηδέν.

Η Φράιμπουρκ μπορεί να βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ από τη Λανς, μπόρεσε όμως να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις και εν τέλει να προκριθεί στην παράταση στους “16”, αποκλείοντας τη γαλλική ομάδα με σκορ 3-2.

Σε μια συναρπαστική αναμέτρηση η Καραμπάγκ ήταν αυτή που “χαμογέλασε” παρά την ήττα από τη Μπράγκα με 2-3 στην παράταση μέσα στο Αζερμπαϊτζάν. Οι Αζέροι είχαν το πάνω χέρι, μετά τη νίκη τους με 2-4 στην Πορτογαλία, όμως η Μπράγκα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων αφού έπρεπε να αντεπιτεθεί. Η αποβολή του Τζαφαργκουλίεβ με δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε τέσσερα λεπτά, άλλαξε της ισορροπίες και έδωσε τη δυνατότητα στη Μπράγκα με δύο τέρματα των Φερνάντες (70′) και Τζαλό (83′) να στείλει το ζευγάρι στην παράταση. Στον επιπλέον χρόνο, ο Ματέους Σίλβα μείωσε για τους γηπεδούχους, όμως στο 115′ ο Σιμόν Μπανζά με πέναλτι αύξησε ξανά στα δύο γκολ την απόσταση των δύο ομάδων. Τίποτα δεν είχε τελειώσει και με buzzer-beater ο Ναριμάν Αχουντζάντε βρήκε το γκολ της πρόκρισης για την Καραμπάγκ.