Conference League: Στην ισοπαλία έμεινε η Φιορεντίνα

Νίκη με ανατροπή για Γουέστ Χαμ, μεγάλο τρίποντο για την Αλκμάαρ.

Για την 1η αγωνιστική του Europa Conference League, η Γουέστ Χαμ πήρε δύσκολη νίκη με ανατροπή επί της Στεάουα με 3-1, το σπουδαία διπλό της Αλκμάαρ επί της Ντνίπρο (1-0) και η άνετη επικράτηση της Βασιλείας επί της Πιούνικ (3-1).

Η Στεάουα άγχωσε για ένα ημίχρονο τη Γουέστ Χαμ, παίρνοντας προβάδισμα με το γκολ του Κορντέα από το 34′, όμως τα «σφυριά» αντέδρασαν στην επανάληψη και με τρία γκολ σε διάστημα 23 λεπτών (Μπόουεν, Έμερσον, Αντόνιο) έφτασαν σε μία πολύ σημαντική νίκη στην πρεμιέρα τους στον 2ο όμιλο.

Η Ντνίπρο ηττήθηκε με 0-1 από την Αλκμάαρ χάρις στο γκολ του Ντε Βιτ στο 63′. Ο Παντελής Χατζηδιάκος ξεκίνησε βασικός στο δεξιό άκρο της άμυνας κι αντικαταστάθηκε στο 62′. Εκτός ήταν ο τραυματίας Παυλίδης.

Η Φιορεντίνα έμεινε στην ισοπαλία 1-1 με την Ρίγα το 1-0 το έκανε ο Μπαρακ στο 56’ το 1-1 το πέτυχε ο Ίλιτς στο 74’. Για τους Βιόλα κάποιοι παίχτες έδειξαν ότι είναι εκτός ομάδας.

Εύκολη νίκη για τη Βασιλεία επί της αξιόμαχης Πιούνικ με 3-1, χάρις στα δύο γκολ του Μπέργκερ στο δεύτερο μέρος, ενώ η Σλάβια Πράγας έχασε μεγάλη ευκαιρία να φύγει με το διπλό από την Τουρκία κόντρα στη Σϊβασπορ, καθώς ο Πρόβοντ έχασε πέναλτι στο 90+3′ και παρέμεινε το 1-1 που είχε διαμορφωθεί από νωρίς με τα γκολ των Σαμπά κι Ολαγίνκα. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Κεϊτά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ ο Δημήτρης Γούτας έπαιξε σε όλο το 90′ για τη Σίβασπορ.