Europa League: Έφυγε νικήτρια από το Μάντσεστερ η Σοσιεδάδ, γκέλες για Ρόμα και Αϊντχόφεν

Με το διπλό από το Ολντ Τράφορντ έφυγε η Σοσιεδάδ, ενώ την έκπληξη έκανε η Λουντογκόρετς απέναντι στη Ρόμα

Για την 1η αγωνιστική του Europa League, η αντίπαλος του Ολυμπιακού η Φράιμπουργκ ξεκίνησε με το δεξί, Στα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχώρισε η νίκη της Σοσιεδάδ στο Ολντ Τράφορντ και της Λουντογκόρετς επί της Ρόμα.

Στον όμιλο του Ολυμπιακού (7ος), η Φράιμπουργκ νίκησε δύσκολα με 2-1 την Καραμπάχ και βρίσκεται στη πρώτη θέση μαζί με τη Ναντ, που κέρδισε με 2-1 στις καθυστερήσεις τον Ολυμπιακό.

Στον 1ο όμιλο, η Άρσεναλ κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ζυρίχης στην Ελβετία με 1-2. Στο άλλο ματς του ομίλου, η Αϊντχόφεν στραβοπάτησε στην Ολλανδία με τη Μπόντο Γκλιμτ, μένοντας ισόπαλη στο 1-1.

Στο 2ο όμιλο και οι δύο αγώνες κρίθηκαν στις καθυστερήσεις, με τις Φενέρμπαχτσε και Ρεν να φεύγουν νικήτριες στις αναμετρήσεις τους με τις Ντιναμό Κιέβου και ΑΕΚ Λάρνακας, αντίστοιχα.

Στον 3ο όμιλο η Ρόμα του Ζοζέ Μουρίνιο, που αν και ισοφάρισε στο 86΄ τη Λουντογκόρετς «κατόρθωσε» να δεχθεί γκολ δύο λεπτά αργότερα και να ξεκινήσει με ήττα στη Βουλγαρία την πορεία της στο εφετινό Europa League, ενώ την ίδια ώρα η Μπέτις περνούσε άνετα (2-0) από τη Φινλανδία απέναντι στην Ελσίνκι.

Στο 4ο όμιλο η Σεντ Σιλουάζ πήρε μεγάλη νίκη στο Βερολίνο απέναντι στην Ουνιόν, ενώ με το διπλό έφυγε και η Μπράγκα στη Σουηδία, απέναντι στη Μάλμε.

Στον 5ο όμιλο, στο «Ολντ Τράφορντ» η Σοσιεδάδ έφτασε στη μεγάλη νίκη απέναντι στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με το γκολ που σημείωσε από τα 11 βήματα ο Μπράις Μέντεθ στο 59΄ (1-0). Στο άλλο ματς του ομίλου, η Ομόνοια ηττήθηκε στην Κύπρο με 0-3 από τη Σερίφ Τίρασπολ.

Για τον 6ο όμιλο η Λάτσιο με έξοχη απόδοση καθήλωσαν το συγκρότημα του Ρότερνταμ και προηγήθηκαν με 3-0, για να κάνουν το 4-0 στις αρχές του β΄ ημιχρόνου. Το μόνο που κατάφερε η Φέγενορντ ήταν να μειώσει σε 4-1.

Στον 8ο όμιλο, σπουδαία νίκη και με δέκα παίκτες από το 16ο λεπτό πήρε η Φέρεντσβάρος με 3-2 απέναντι στην Τραμπζονσπόρ στην Ουγγαρία, ενώ η Μονακό έφυγε με το διπλό από τη Σερβία, νικώντας με 0-1 τον Ερυθρό Αστέρα.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

1ος όμιλος

Αϊντχόφεν-Μπόντο Γκλιμτ 1-1 (62΄ Γκακπό – 44΄ Γκρόνμπαεκ)

Ζυρίχη-Άρσεναλ 1-2 (44΄ πεν. Κριεζίου – 17΄ Μαρκίνιος, 62΄ Ενκέτια)

2ος όμιλος

Φενέρμπαχτσε-Ντιναμό Κιέβου 2-1 (35΄ Ενρίκε, 90΄+3 Μπατουαγί – 64΄ Τσιγκάνκοφ)

ΑΕΚ Λάρνακας-Ρεν 1-2 (33΄ Όιερ – 29΄ Τεάτ, 90΄+4 Ασινιό)

3ος όμιλος

Ελσίνκι-Μπέτις 0-2 (45΄+3 πεν., 64΄ Χοσέ)

Λουντογκόρετς-Ρόμα 2-1 (72΄ Σόουζα, 88΄ Νονάτο – 86΄ Σομουρόντοφ)

4ος όμιλος

Ουνιόν Βερολίνου-Σεντ Ζιλουάζ 0-1 (39΄ Λίνεν)

Μάλμε-Μπράγκα 0-2 (30΄ Ροντρίγκες, 70΄ πεν. Όρτα)

5ος όμιλος

Ομόνοια-Σερίφ Τίρασπολ 0-3 (2΄ Ακανμπί, 55΄ πεν. Ατιεμβέν, 76΄ Ντιόπ)

Μάντσεστερ Γ.-Σοσιεδάδ 0-1 (59΄ πεν. Μέντες)

6ος όμιλος

Στουρμ Γκρατς-Μίντιλαντ 1-0 (8΄ Εμέγκα)

Λάτσιο-Φέγενορντ 4-2 (4΄ Λ. Αλμπέρτο, 8΄ Φ. Άντερσον, 28΄, 63΄ Βεσίνο – 69΄ πεν. Χιμένες, 88΄ Ιντρίσι)

7ος όμιλος

Φράιμπουργκ-Καραμπάχ 2-1 (7΄ πεν. Γκρίφο, 15΄ Ντόαν – 39΄ Βέσοβιτς)

Ναντ-Ολυμπιακός 2-1 (32΄ Μοχάμεντ, 90΄+3 Γκεσάντ – 51΄ αυτ. Μουτουσαμί)

8ος όμιλος

Φερεντσβάρος-Τραμπζονσπόρ 3-2 (5΄, 44΄ πεν. Νγκουέν, 29΄ Τραορέ – 39΄ Γκόμες, 71΄ Μποζόκ)

Ερυθρός Αστέρας-Μονακό 0-1 (74΄ πεν. Εμπολό)