Copa Africa 2024: Νιγηρία και Ισημερινή Γουινέα κόλλησαν στην ισοπαλία

Ο Σαλαχ έδωσε τον βαθμό στην Αίγυπτο, το Πράσινο Ακρωτήρι σόκαρε την Γκάνα.

Για την 1η αγωνιστική του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, Αίγυπτος και Μοζαμβίκη κόλλησαν στο ισόπαλο 2-2. Στην ισοπαλία έμειναν και η Νιγηρία με την Ισημερινή Γουινέα 1-1.Το Πράσινο Ακρωτήρι νίκησε 1-2 την Γκάνα.

Η Νιγηρία αν και ήταν καλύτερη σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες μένοντας στο 1-1 με την   Ισημερινή Γουινέα.  H Iσημερινή Γουινέα προηγήθηκε στο 36’ με τον Σαλβαδόρ έπειτα από την ασίστ του Ματσίν.  Στο 38′ ο Οσιμέν επανέφερε τη Νιγηρία η οποία έχασε πολλές ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματα της. Οι Νιγηριανοί συνέχισαν να πιέζουν αλλά αντιμετώπισαν την αμυντική σταθερότητα της Ισημερινής Γουινέας.

Η Αίγυπτος καρδιοχτύπησε αλλά ο Σαλάχ έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας. Οι «Φαραώ» άνοιξαν το σκορ στο 2’ με τον Μοσταφά Μοχάμεντ. Στην συνέχεια η Μοζαμβίκη έκανε την ανατροπή με τα γκολ των Γουίτι και Μπακέ στο 55’ και 58’. Στις καθυστερήσεις η Αίγυπτος με τον Σαλάχ έκανε το τελικό 2-2 ο άσπρη βούλα.

Το Πράσινο Ακρωτήρι μπήκε με το δεξί στην διοργάνωση και νίκησε με 1-2 την Γκάνα.Το Πράσινο Ακρωτήρι προηγήθηκε με τον Μοντέιρο στο 17΄, η Γκάνα ισοφάρισε στο 56΄με τον Ντικού. Όμως πρώην παίκτης του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ Γκάρι Ροντρίγκες έκανε το τελικό 1-2.