Serie A: “Τρένο” η Μίλαν, επικράτησε και της Ρόμα

Νίκησε τη Ρόμα και συνέχισε το αήττητο σερί στο πρωτάθλημα η Μίλαν

Η Μίλαν επικράτησε με 3-1 της Ρόμα στο «Σαν Σίρο», στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της Serie A.

Oι “ροσονέρι” νίκησαν για δεύτερη φορά τη Ρόμα στο πρωτάθλημα, καθώς είχαν κερδίσει και στον πρώτο γύρο στο «Ολίμπικο» με 2-0.

Αντλί στο 11′, Ζιρού στο 56΄ και Τεό Ερναντές στο 84′ σημείωσαν τα τέρματα των γηπεδούχων, ενώ οι “τζιαλορόσι” είχαν μειώσει στο 69ο λεπτό με το πέναλτι του Παρέδες.

Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι δύσκολα θα χάσει το «εισιτήριο» για το Champions League της επόμενης περιόδου, καθώς εδραιώθηκε στην 3η θέση ξεφεύγοντας με +9 από τις Φιορεντίνα και Λάτσιο που «μοιράζονται» την 4η.

Επίσης, η ομάδα του Μιλάνου έμεινε για 9ο ματς (ανεξαρτήτου έδρας) αήττητη απέναντι στους «Ρωμαίους» (6-3-0), που μετά τον πρόσφατο αποκλεισμό στο Κύπελλο από την Λάτσιο, θα πρέπει να καταβάλλουν μεγάλη προσπάθεια στο πρωτάθλημα για να μην βρεθούν εκτός Ευρώπης.

Τζένοα-Τορίνο 0-0

Νάπολι-Σαλερνιτάνα 2-1 (45΄+4 πεν. Πολιτάνο, 90΄+6 Ραχμάνι – 29΄ Καντρέβα)

Βερόνα-Έμπολι 2-1 (3΄ Τζούριτς, 56΄ Ενγκονγκέ – 64΄ Ζουρκόβσκι)

Μόντσα-Ίντερ 1-5 (69΄ πεν. Πεσίνα – 12΄ πεν., 61΄ Τσαλχάνογλου, 14΄, 84΄ πεν. Μαρτίνες, 88΄ Τουράμ)

Λάτσιο-Λέτσε 1-0 (58′ Αντερσον)

Κάλιαρι-Μπολόνια 2-1 (31′ Πετάνια, 69′ αυτ. Καλαφόρι-24′ Ορσολίνι)

Φιορεντίνα-Ουντινέζε 2-2 (56′ Μπελτράν, 87′ πεν. Νζολά-10′ Λόβριτς, 73′ Τοβέν)

Μίλαν-Ρόμα 3-1 (11΄ Αντλί, 56΄ Ζιρού, 84΄ Ερνάντες – 69΄ πεν. Παρέδες)