Copa Africa 2024: Προκρίθηκε η οικοδέσποινα Ακτή Ελεφαντοστού

Στην επόμενη φάση η Νότια Αφρική μετά από το 2000, αποκλείστηκε στα πέναλτι το Πράσινο Ακρωτήρι.

H Ακτή Ελεφαντοστού πέτυχαν μια εκπληκτική νίκη παρά το γεγονός ότι έπαιζαν σε 10 παίκτες, νικώντας το Μάλι με 2-1 στην παράταση και προκρίθηκαν στους ημιτελικούς του Κόπα Άφρικα.

Στο 16’ ο Τραορέ έχασε πέναλτι για το Μάλι , στο 43′ πήραν αριθμητικό πλεονέκτημα, καθώς ο Κοσούνου αποβλήθηκε. Στο 71′ ο Νενέ 1-0  για το Μάλι μετά από πάσα του Σαμεσέκου. Στο 90′ ο Αντιγκρά έκανε σε 1-1. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, όπου στο 120+2′ ο Ντιακιτέ πέτυχε το  γκολ που έστειλε τους Ελέφαντες στους «4».

Το Πράσινο Ακρωτήριο αντιμετώπισε τη Νότια Αφρική, στην κανονική διάρκεια ο αγώνας έμεινε στο 0-0, το ίδιο έμεινε στην παράταση. Με αποτέλεσμα ο αγώνας να πάει στα πέναλτι, εκεί η Νότια Αφρική νίκησε με 1-2. Για τους τυπικά γηπεδούχους σκόρερ ήταν ο Ζούνιορ. Για τους φιλοξενούμενους σκόρερς ήταν οι Μβάλα και Μοκοένα. Επίσης ο τερματοφύλακας της Νότιας Αφρικής, Ρουνουέν Ουίλιαμς ήταν σε εξαιρετική κατάσταση κατεβάζοντας τα ρολά  στα 4/5 πέναλτι των ποδοσφαιριστών του Πράσινου Ακτωτηρίου.