Copa Africa 2024: Στην τρίτη θέση η Νότια Αφρική

Η Νότια Αφρική νίκησε την Λαϊκή Δημοκρατία του Κογνκό έγινε η τρίτη καλύτερη ομάδα της Αφρικής.

Η Νότια Αφρική πήρε την 3η θέση νικώντας στα πέναλτι την Λαϊκή δημοκρατία του Κονγκό, με την νεανική ομάδα του Μπρος να κατακτά το πρώτο της μετάλλιο από το 2000.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα έμεινε στο 0-0 αν και οι Κονγκολέζοι ήταν αυτοί που είχαν τις καλύτερες στιγμές. Στην παράταση και οι δυο ομάδες προσπαθούσαν χωρίς να μετουσιώσουν σε γκολ τις ευκαιρίες.

Μοιραία πήγαν στα πέναλτι εκεί οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν εύστοχοι, για την Ν Αφρική οι Ξουλού, Απολλης , Λέπασα, Μοντίμπα , Μονάρε και Σιμπίσι πέτυχαν γκολ. Για την Λ.Δ του Κονγκό οι παίκτες οποίοι ήταν εύστοχοι ήταν Ουισά, Καγιεμπέ,Μπακαμπού, Μφουλού και Μουτουσαμί.