Bundesliga: “Τριάρα” τίτλου της Λεβερκούζεν επί της Μπάγερν Μονάχου

Η “μαγική” Λεβερκούζεν του Τσάμπι Αλόνσο διέλυσε με 3-0 τη Μπάγερν Μονάχου και έγινε το αδιαφιλονίκητο φαβορί για τον τίτλο.

Για την 21η αγωνιστική της Bundesliga, η Μπάγερ Λεβερκούζεν θριάμβευσε με 3-0 της Μπάγερν Μονάχου και συνεχίζει την τρελή σεζόν της χωρίς ήττα.

Η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο ήταν ανώτερη σε όλη την αναμέτρηση και δεν άφησε την Μπάγερν να παίξει το ποδόσφαιρο της περιορίζοντας τους Βαυαρούς σε ρόλο κομπάρσου.

Οι “Ασπιρίνες” πήραν το προβάδισμα με τον δανεικό από την Μπάγερν, Κροάτη μπακ Γιόσιπ Στάνισιτς. Στο 18′, ο Γκριμάλντο μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Στάνισιτς που πάτησε περιοχή πλάσαρε προ κενής εστίας.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Χινκαπί είδε την κίνηση του Τέλα στην περιοχή, με υπέροχη διαγώνια μακρινή πάσα τον βρήκε στην περιοχή, με τον εξτρέμ της Λεβερκούζεν να κάνει το σουτ που εξουδετέρωσε ο Νόιερ και από την εκτέλεση κόρνερ του Γκριμάλντο, ο Τα πήρε την κεφαλιά με τον Γερμανό κίπερ της Μπάγερν να είναι πάλι σε ετοιμότητα και να παραχωρεί ακόμα ένα κόρνερ.

Η Λεβερκούζεν πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με δράστη αυτή την φορά τον Γκριμάλντο στο 48ο λεπτό. Ο ακραίος μπακ των Ασπιρίνων έκανε το ένα – δύο με τον Τέλλα βρέθηκε απέναντι στον Νόιερ και με υπέροχο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το επίλογο του ματς έγραψε ο Φρίμποργκ που είχε περάσει ως αλλαγή στο 95′. Ο Ολλανδός κέρδισε την μπάλα μετά από κόρνερ της Μπάγερν που είχε προωθηθεί ο Νόιερ, πέρασε τον χώρο του κέντρου και σκόραρε από μακριά σε ανυπεράσπιστη εστία.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, ισόπαλο με 1-1 έληξε το παιχνίδι της Άιντραχτ Φρανκφούρτης με τη Μπόχουμ με την ιστορία του ματς να γράφεται σε τέσσερα λεπτά με τον Μαρμούς να κάνει το 1-0 στο 14′ και τον Μπροσίνσκι να δίνει τον βαθμό στην ομάδα του στο 17′. Χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Γκλάντμπαχ με την Ντάρμσταντ με τις δύο ομάδες να δημιουργούν πολλές καλές στιγμές αλλά να υστερούν στην τελική προσπάθεια.

Η Ουνιόν Βερολίνου φαίνεται να βρίσκει ξανά τα πατήματα της και σε ένα παιχνίδι που είχε διακοπή περίπου μισής ώρας, βρήκε το τέρμα που έψαχνε με τον Ντοέκι στο 45+25′ και πήρε το τρίποντο με 1-0 επί της Βόλφσμπουργκ.

Η νεοφώτιστη Χαϊντενχάιμ συνεχίζει την ξέφρενη της πορεία και έφυγε με ακόμα ένα διπλό αυτή της φορά στην έδρα της Βέρντερ Βρέμης με 1-2. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Μαλόνεϊ στο 12′ και Μπέστε στο 18′ έκανε δύο τα τέρματά της ομάδας του. Η Βέρντερ μείωσε άμεσα στο 19′ με τον Σμιντ αλλά δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από το ματς.

Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, η Άουγκσμπουργκ και η Λειψία προσέφεραν γκολ, ανατροπές και θέαμα στο μεταξύ τους 2-2. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Τιέτζ στο 35′, με την Λειψία να ισοφαρίζει στο 39′ με τον Οπέντα. Οι Ταύροι ολοκλήρωσαν την ανατροπή με τον Σέσκο στο 52′ αλλά το σκορ δεν έμεινε για πολύ καθώς ο Ντεμίροβιτς στο 60′ έφερε το παιχνίδι στα ίσια .

Ντόρτμουντ-Φράιμπουργκ 3-0 (16΄, 45΄+7 Μάλεν, 76΄ Φούλκρουγκ)

Άϊντραχτ Φρανκφούρτης-Μπόχουμ 1-1 (14′ Μαρμούς-17′ Μπροσίνσκι)

Γκλάντμπαχ-Ντάρμστατ 0-0

Βέρντερ Βρέμης-Χαϊντενχάιμ 1-2 (19′ Σμιντ-12′ Μαλόνεϊ, 18′ Μπέστε)

Άουγκσμπουργκ-Λειψία 2-2 (35′ Τίετζ, 60′ Ντεμίροβιτς-39′ Οπέντα, 52′ Σέσκο)

Ουνιόν Βερολίνου-Βόλφσμπουργκ 1-0 (45′ Ντόκχι)

Λεβερκούζεν-Μπάγερν Μονάχου 3-0 (18΄ Στάνισιτς, 50΄ Γκριμάλντο, 90΄+5 Φρίμπονγκ)