Copa Africa 2024: Στους «8» η Γουινέα με την ΛΔ του Κονγκό

Στην επόμενη φάση η Γουινέα απέκλεισε την Ισημερινή Γουινέα, στα πέναλτι πήρε την πρόκριση η ΛΔ του Κονγκό.

Η Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό πήρε την πρόκριση για την επομένη φάση στα πέναλτι, κρατώντας την ισοπαλία σε 120 λεπτά

Οι Κονγολέζοι άνοιξαν το σκορ στο 37΄της κανονικής διάρκειας με τον Ελία, η Αίγυπτος ισοφάρισε με το  πέναλτι του Μοχάμεντ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Το 1-1 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας και μοιραία ο αγώνας στην παράταση, εκεί οι Φαραώ έμειναν με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Χαμντί στο 97΄. Αμφότερες οι ομάδες έπαιζαν συντηρητικά και ο αγώνας οδηγήθηκε στα πέναλτι.  Εκεί νικητές αναδέχθηκαν οι Κονγολέζοι 8-7. Στην επόμενη φάση η ΛΔ του Κονγκό θα αντιμετωπίσει την Γουινέα.

Νωρίτερα η Γουινέα νίκησε 0-1 την Ισημερινή Γουινέα και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του θεσμού, η Γουινέα με λυτρωτή τον Μπαγιό στο 90+8’ πηρέ την πρόκριση.