La Liga: Άνετη νίκη της Ατλέτικο Μαδρίτης επί της Βαλένθια

Άνετα ξεπέρασε το εμπόδιο της Βαλένθια και ανέβηκε στην 3η θέση η Ατλέτικο Μαδρίτης

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε με 2-0 της Βαλένθια στο “Wanda Metropolitano”, για την 22η αγωνιστική της La Liga.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Μαδρίτης ανέβηκε δύο θέσεις, έπιασαν στην 3η την Μπαρτσελόνα, με 44 βαθμούς, ενώ οι “νυχτερίδες” παρέμειναν στους 32 βαθμούς.

Οι «ροχιμπλάνκος» ήταν κυρίαρχοι στον αγώνα και βρήκαν το πρώτο γκολ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με σκόρερ τον Σαμουέλ Λίνο.

Οι παίκτες του Ντιέγκο Σιμεόνε βρήκαν αντίσταση στο β΄ μέρος, αφού οι «νυχτερίδες» ανέβασαν απόδοση, αλλά ο Ντεπάι στο 57′ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων και σφράγισε τη νίκη των γηπεδούχων.

Αλμερία-Αλαβές 0-3 (10΄, 88΄ Ομοροντιόν, 52΄ πέν. Ριόχα)

Σοσιεδάδ-Ράγιο Βαγεκάνο 0-0

Λας Πάλμας-Ρεάλ Μαδρίτης 1-2 (53′ Μουνιόθ-65′ Βινίσιους Τζ., 84′ Τσουαμενί)

Μπαρτσελόνα-Βιγιαρεάλ 3-5 (60′ Γκιντογάν, 68′ Πέδρι, 71′ αυτ. Μπαγί – 41′ Μορένο, 54′ Ακομάς, 84′ Γκέντες, 90+9′ Σέρλοτ, 90+12′ Μοράλες)

Μαγιόρκα-Μπέτις 0-1 (45΄ + 2΄ Αλτιμίρα)

Θέλτα- Xιρόνα 0-1 (20′ Πόρτου)

Κάντιθ-Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-0

Σεβίλλη-Οσασούνα 1-1 (24΄ Ρομέρο Μπερνάλ – 55΄ Μπούντιμιρ)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Βαλένθια 2-0 (45+5′ Λίνο, 57′ Ντεπάι)