Copa Africa 2024 : Τάραξε την Ναμίμπια η Νότια Αφρική

Η Λ. Δ. του Κονγκό μοιράστηκε βαθμούς με το Μαρόκο, η Νότια Αφρική νίκησε τη Ναμίμπια. Η Ζάμπια κόλλησε στο ισόπαλο αποτέλεσμα με την Τανζανία.

Για την 2η αγωνιστική του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, η Νότια Αφρική νίκησε τη Ναμίμπια  με 4-0. Η Νότια Αφρική άρχισε να αυξάνει την πίεση από την αρχή του παιχνιδιού και δημιούργησε ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Η Νότια Αφρική άνοίξε το σκορ 14′, με τον Πέρσι Τάου από τα 11 βήματα. Στη συνέχεια ο Τέμπα Ζβάνε με δυο προσωπικά γκολ στο 25′ και στο  40′ έκανε το 3-0 και έδωσε ισχυρό προβάδισμα στην ομάδα του πριν πάει στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη, η Νότια Αφρική είχε τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας στα πόδια της και έφτασε και σε τέταρτο γκολ στο 75’, με δράστη τον Δαπέλο Μασέκο, ο οποίος έκανε το τελικό 4-0.

Η Ζάμπια με τον Ντάκα να φέρνει το ματς στα ίσια στο 88’ αρνείται την ήττα. Η Τανζανία είχε ανοίξει το σκορ στο 11’ με τον Μσούβαν. Η Ζάμπια στο 44’ έμεινε με 10 παίκτες λόγο αποβολής του Κάμπουε.

Το Μαρόκο έμεινε στην ισοπαλία με τη Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό με σκορ 1-1. Το Μαρόκο άνοιξε το σκορ στο 6′ με σουτ στην κίνηση του Χακίμι. Οι Κονγκολέζοι με τον Σίλας της Στουτγκάρδης ισοφάρισε στο 76′ και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.