La Liga: Πάρτι της Χιρόνα με “καλεσμένη” τη Σεβίλλη

Με χατ-τρικ του Ντόβμπικ, η Χιρόνα διέλυσε τη Σεβίλλη

Η Χιρόνα διέσυρε με 5-1 τη Σεβίλλη εντός έδρας, για την 21η αγωνιστική της La Liga.

Οι γηπεδούχοι συνεχίζουν την ξέφρενη πορεία τους και βρίσκονται στην πρώτη θέση με 52β, αφήνοντας 2η τη Ρεάλ Μαδρίτης με 51β (έχοντας αγώνα λιγότερο).

Η Σεβίλλη αιφνιδίασε τους γηπεδούχους, κάνοντας το 0-1 με τον Ρομέρο στο 10ο λεπτό. Όμως ο πρωταγωνιστής του αγώνα ο Ντόβμπικ, κατάφερε μέχρι το 20ο λεπτό να πετύχει χατ-τρικ (13′, 15′, 19′) και να κάνει το 3-1 για τη Χιρόνα. Ο 26χρονος Ουκρανός επιθετικός βρίσκεται στην πρώτη θέση των πίνακα των σκόρερ με 14 τέρματα.

Στο β΄ ημίχρονο σκόραραν και οι Στουάνι (89΄), Τσιγκάνκοφ (56′), δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της καταλανικής ομάδας, διαμορφώνοντας το τελικό 5-1.

Αλαβές-Κάντιθ 1-0 (51΄ πέν. Ριόχα)

Ράγιο Βαγεκάνο-Λας Πάλμας 0-2 (35΄ Μολέιρο, 83΄ Χαβιέρ Μουνόζ)

Βιγιαρεάλ-Μαγιόρκα 1-1 (45+1΄ Σέρλοτ – 90+1΄ Γιαμπρές)

Βαλένθια-Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-0 (61΄ Ντούρο)

Θέλτα-Σοσιεδάδ 0-1 (11΄ Μέντες)

Οσασούνα-Χετάφε 3-2 (9΄ Ραούλ Γκαρσία, 31΄ Μουνιόζ, 80΄ Αρέσο – 64΄ Μαγιοράλ, 68΄ Μακσίμοβιτς)

Ρεάλ Μαδρίτης-Αλμερία 3-2 (56΄ Μπέλινγχαμ, 67΄ Βινίσιους, 90΄+9 Καρβαλιάλ – 1΄ Ραμαζανί, 43΄ Γκονζάλεθ)

Μπέτις-Μπαρτσελόνα 2-4 (56΄, 59΄ Ίσκο – 21΄,48΄, 90+2΄ Φεράν Τόρες, 90΄ Φέλιξ)

Χιρόνα-Σεβίλλη 5-1 (13΄,15΄,19 Ντόβμπικ, 56΄ Τσιγκάνκοφ, 89΄ Στουάνι – 10΄ Ρομέρο