Copa Africa: Δύσκολο τρίποντο για την Γκαμπόν

Νίκες στην πρεμιέρα τους στο Copa Africa για Γκαμπόν, Σενεγάλη και Μαρόκο.

Η Γκαμπόν δυσκολεύτηκε κόντρα στους Νήσους Κομόρος, νίκη για τη Σενεγάλη με τον Μανέ να γλιτώνει την ομάδα του, ενώ το Μαρόκο πήρε το ντέρμπι με τη Γκάνα.

Για την 1η αγωνιστική του 3ου ομίλου η Γκαμπόν επικράτησε με 1-0 επί τους Νήσους Κομόρος. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης το σημείωσε ο Ααρόν Μπουπεντζά στο 16’.

Πλέον οι «μπραζίλιανς» (Γκαμπόν) ισοβαθμούν πλέον μαζί με το Μαρόκο στην κορυφή του 3ου ομίλου κι έκαναν ήδη ένα αποφασιστικό βήμα για την πρόκρισή τους στη φάση των «16». Το Μαρόκο πήρε το ντέρμπι (1-0) με την Γκάνα, με δράστη τον μεσοεπιθετικό της Ανζέ, Σοφιάν Μπουφάλ στο 83’, κι έθεσε εξαρχής τα «λιοντάρια του Άτλαντα» επικεφαλής του γκρουπ.

Η Γκάνα από πλευρά της έχασε πολλές ευκαιρίες τόσο για να προηγηθεί, όσο και για να ισοφαρίσει στο φινάλε και πλέον θα πρέπει να βρει βαθμούς στα δύο επόμενα ματς με τα Ν. Κομόρος και την Γκαμπόν για να συνεχίσει στους «16» της διοργάνωσης.

Για τον 2ο όμιλο, η Σενεγάλη μπήκε με τον δεξί επικρατώντας με 1-0 επί της Ζιμπάμπουε.

Τα «λιοντάρια της Τεράνγκα»  χάρη στο πέναλτι του Σαντιό Μανέ στις καθυστερήσεις (90+7΄) πήρε την νίκη. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Παπέ Αμπού Σισέ του Ολυμπιακού αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια του ματς με τη Σενεγάλη.

Η Γουινέα, με τον Αγκιμπού Καμαρά του Ολυμπιακού να ξεκινάει βασικός και να δίνει τη θέση του στον Ιμπραχίμα Σισέ στο ημίχρονο, νίκησε με 1-0 το Μαλάουι κι έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης για τους «16».