Copa Africa: Με το δεξί Ακτή Ελεφαντοστού, Γκάμπια και Μάλι

Ακτή Ελεφαντοστού, Γκάμπια και Μάλι ξεκίνησαν με νίκες στην πρεμιέρα τους στο Copa Africa

Η Ακτή Ελεφαντοστού ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο στην διοργάνωση, επικρατώντας με 1-0 επι της Ισημερινής Γουϊνέας.

Ύστερα από τις μέτριες πορείες που είχε στις δύο τελευταίες διοργανώσεις, η Ακτή Ελεφαντοστού, έκανε ιδανικό ξεκίνημα, επικρατώντας της Ισημερινής Γουϊνέας. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση στην Ντουάλα πέτυχε ο 34χρονος μέσος της Σίβασπορ, Μαξ Γκραντέλ στο 5′.

Για τον 6ο όμιλο, η Γκάμπια επικράτησε με 1-0 της Μαυριτανίας στην πόλη Λίμπε του Καμερούν και μπήκε με το… δεξί στη διοργάνωση. Η ομάδα του Βέλγου, Τομ Σαϊνφιέτ, εξακολουθεί να γράφει ιστορία, καθώς μετά την πρόκρισή της για πρώτη φορά στην τελική φάση της διοργάνωσης, κατάφερε να πετύχει και την «παρθενική» της νίκη, βάζοντας σοβαρή υποψηφιότητα για πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Το Μάλι πήρε τη νίκη με 1-0 επί της Τυνησίας, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κονέ στο 48′ και την φανταστική απόκρουση του Μουνκόρο σε εκτέλεση πέναλτι του Καζρί στο 77′, όμως «πρωταγωνιστής» ήταν ο διαιτητής Τζάνι Σικάζουε.

Ο διαιτητής από τη Ζάμπια σφύριξε για την ολοκλήρωση του αγώνα μόλις στο 85ο λεπτό! Οι άνθρωποι της Τυνησίας όπως ήταν λογικό «έπεσαν» πάνω του με τον διαιτητή να καταλαβαίνει το λάθος του και να επικαλείται πρόβλημα στο ρολόι του του. Ο Σικάζουε εν τέλει συνέχισε τον αγώνα και σφύριξε τη λήξη του για δεύτερη και τελευταία φορά στο 89:50, παρά το γεγονός πως το παιχνίδι είχε δύο cooling break και έξι διακοπές για αλλαγές.

Οι νικητές τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής στο 87ο λεπτό του Ελ Μπιλάλ Τουρέ, ο οποίος είχε περάσει στον αγώνα στο 81΄.