SuperCoppa: Κατέκτησε το Super Cup Ιταλίας η Ίντερ

Με… buzzer beater του Αλέξις Σάντσες στην παράταση, η Ίντερ πανηγύρισε επί της Γιουβέντους το Super Cup Ιταλίας

Η Ίντερ επιβλήθηκε στον τελικό του Super Cup της Γιουβέντους με 2-1 στην παράταση (κ.δ.1-1) στο «Τζουζέπε Μεάτσα».

Η «Γιουβε» προηγήθηκε στο 25΄ με τον ΜακΚένι, αλλά η Ίντερ δεν το έβαλε κάτω και ισοφάρισε στο 35΄ με τον Λαουτάρο Μαρτίνες. Ο Αλέξις Σάντσες, ο οποίος είχε πάρει την θέση του Αργεντινού στο 75΄, έκρινε τον τελικό στο 120ό λεπτό της παράτασης.

Οι «νερατζούρι» πήραν το 6ο τρόπαιο στην ιστορία τους, περνώντας στην τρίτη θέση της σχετικής λίστας, τρία λιγότερα από την πολυνίκη του θεσμού, Γιουβέντους.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και απείλησαν με τους Τζέκο (2′), Ντε Φράι (6′) και Μαρτίνες (8′), ωστόσο οι «μπιανκονέρι» ήταν αυτοί που πήραν το προβάδισμα στο 25′. Ο Μοράτα έκανε τη σέντρα, η μπάλα βρήκε στον Σκρίνιαρ, με τον ΜακΚένι να σκοράρει από κοντά με το κεφάλι για το 0-1.

Οι «νερατζούρι» προσπάθησαν να απαντήσουν στο 29′, αλλά το σουτ του Μπρόζοβιτς έφυγε άουτ, ενώ στο 31′ ο Περίν απέκρουσε το μακρινό σουτ του Τσαλχάνογλου. Η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε καρπούς και στο 35′ έφεραν το ματς στα ίσα. Ο Ντε Σίλιο ανέτρεψε τον Τζέκο στην περιοχή, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι και ο Μαρτίνες έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Η Γιουβέντους έχασε μεγάλη ευκαιρία με την έναρξη του δευτέρου μέρους, με τον Μπερναρντέρσκι να σουτάρει αλλά η μπάλα να περνάει δίπλα από την εστία. Η Ίντερ ανέβασε ρυθμούς, παίρνοντας την κατοχή και απάντησε στις ευκαιρίες στο 59 με τον Ντούμφρις, αλλά ο Περίν πρόλαβε να σταματήσει την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή και την έστειλε στο δοκάρι.

Η ομάδα του Ιντζάκι κυριάρχησε μέχρι το τέλος, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει, με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Οι Μιλανέζοι πήραν τελικά το τρόπαιο χάρη σε γκολ του Σάντσες στο 121′ (2-1), με την ομάδα του Μιλάνου να πανηγυρίζει την κατάκτηση του Σούπερ Καπ Ιταλίας.

Ίντερ (Ιντζάγκι): Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι, Ντάμφρις (89’ Νταρμιάν), Μπαρέλα (89’ Βιδάλ), Μπρόζοβιτς, Τσαλχάνογλου, Πέρισιτς (101’ Ντιμάρκο), Τζέκο (75’ Κορέα), Μαρτίνες (75’ Σάντσες).

Γιουβέντους (Αλέγκρι): Περίν, Ντε Σίλιο, Ρουγκάνι, Κιελίνι, Σάντρο, Μπερναρντέσκι (79’ Αρτούρ), Λοκατέλι (91’ Μπεντανκούρ), Ραμπιό, ΜακΚένι, Κουλουσέφσκι (74’ Ντιμπάλα), Μοράτα (88’ Κεν)