Copa Africa: Στα πέναλτι προκρίθηκαν η Αίγυπτος και η Ισημερινή Γουινέα

Τα πέναλτι έστειλαν την Αίγυπτο και την Ισημερινή Γουινέα στους «8» του Copa Africa

Αίγυπτος και Ακτή Ελεφαντοστού, ένας αγώνας γεμάτο ένταση, τρομερές ευκαιρίες, δοκάρι, μεγάλες αποκρούσεις και κίτρινες.

Το μόνο που δεν είχε ήταν γκολ στην κανονική διάρκεια και στην παράταση, με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στα πέναλτι. Οι «Φαραώ» ήταν απόλυτα εύστοχοι κι επικράτησαν με 5-4, παίρνοντας το εισιτήριο για τους «8» του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2022, όπου θα αντιμετωπίσουν το Μαρόκο στις 30 Ιανουαρίου.

Η Αίγυπτος είχε δοκάρι στο 17′ με δυνατό σουτ του Μαρμούς, ενώ στο 21′ ο Αλί Σανγκαρέ έκανε καταπληκτική επέμβαση στο σουτ του Σαλάχ. Η Ακτή «απάντησε» στις μεγάλες ευκαιρίες με το τρομερό σουτ του Ιμπραχίμ Σανγκαρέ στο 39′ που το έβγαλε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Ελ Σεναουί.

Αντίστοιχα αντανακλαστικά έδειξε ο γκολκίπερ της Αιγύπτου και στις προσπάθειες του Αλέ στο 45′ και στο 70′. Στο 88′ ο Ελ Σεναουί τραυματίστηκε και τη θέση του πήρε ο Γκαμπάσκι της Ζάμαλεκ, ο οποίος έγινε ο «ήρωας» τη βραδιάς, καθώς απέκρουσε το τρίτο πέναλτι του Έρικ Μπαγί κι έδωσε το αβαντάζ στην Αίγυπτο. Οι συμπαίκτες του ήταν απόλυτα εύστοχοι, με τελευταίο εκτελεστή τον Μο Σαλάχ και οι Αιγύπτιοι πανηγύρισαν μία τεράστια πρόκριση στα προημιτελικά.

Η «σταχτοπούτα» της διοργάνωσης, Ισημερινή Γουινέα προκρίθηκε στα πέναλτι με 6-5 επί του Μάλι .

Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην κανονική διάρκεια, καθώς το Μάλι είχε το πάνω χέρι κατά τη διάρκεια σχεδόν όλης της αναμέτρησης. Στο 8’ ο Κονέ απείλησε αλλά η μπάλα πέρασε  ελάχιστα έξω. Στο 41′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι το VAR αντίθετη άποψη. Στην επανάληψη το Μάλι πίεζε και έψαχνε το γκολ, με την Ισημερινή Γουινέα να κλείνεται στην άμυνα. Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση και μετά στα πέναλτι.

Στα πέναλτι η Ισημερινή Γουινέα αστόχησε στο πρώτο πέναλτι, το Μάλι έχασε το 3ο και το 4ο. Ο Γκάνετ είχε την ευκαιρία να χαρίσει νωρίτερα την πρόκριση στη Γουινέα, όμως αστόχησε στην πέμπτη εκτέλεση. Η λύση δόθηκε από τον Οβόνο που έπιασε το 16ο  πέναλτι και όγδοο για το Μάλι με τον Σάκο, πανηγυρίζοντας έτσι μια τεράστια στιγμή για την πατρίδα του.