Eurocup: Ήττα του Προμηθέα Πάτρας από τη Γκραν Κανάρια

Ήττα του Προμηθέα Πάτρας από τη Γκραν Κανάρια για το Eurocup.

Την ήττα με 81-62 γνώρισε ο Προμηθέας Πάτρας από τη Γκραν Κανάρια για την 11η αγωνιστική των ομίλων του Eurocup.

Η ομάδα της Πάτρας βρίσκεται στην τελευταία θέση του ομίλου με ρεκόρ 2-7 (και δύο ματς λιγότερα).

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο και ειδικά στη δεύτερη περίοδο, όταν και προηγήθηκαν με +6 (29-35) λίγο πριν το ημίχρονο. Ωστόσο η ισπανική ομάδα κυριάρχησε στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου το επί μέρους σκορ ήταν 24-7, με αποτέλεσμα να αποσπαστεί με 60-45. Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου άρχισαν την τελευταία περίοδο με ένα 7-0 πλησιάζοντας στους οκτώ (60-52), ωστόσο οι γηπεδούχοι αποσπάστηκαν με 71-56 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος και ουσιαστικά εξασφάλισαν τη νίκη.

Για τον Προμηθέα, που με 2-8 είναι δέκατος στον δεύτερο όμιλο της διοργάνωσης, πρώτοι σκόρερ ήταν o Κεντρίκ Ρέι με 17 και ο Ντάριο Χαντ με 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 14-12, 36-38, 60-45, 81-62