Copa Africa: Στον τελικό η Αίγυπτος

Η Αίγυπτος του Μο Σαλάχ προκρίθηκε στο τελικό που θα αντιμετωπίσει την Σενεγάλη του Μανέ.

Η Αίγυπτος προκρίθηκε στον τελικό του Copa Africa για 10η φορά στην ιστορία της και πρώτη μετά το 2017, καθώς κέρδισε στον ημιτελικό με 3-1 στα πέναλτι (0-0 ο κανονικός αγώνας και η παράταση) το Καμερούν.

Οι «Φαραώ» θα έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν  το 8ο τρόπαιό τους -και πρώτο μετά το 2010- κόντρα στη φιναλίστ του 2019 Σενεγάλη, η οποία δεν έχει πανηγυρίσει μέχρι τώρα την κατάκτηση του «ιερού δισκοπότηρου» του αφρικανικού ποδοσφαίρου.

Ο τελικός θα έχει μια ιδιαίτερη τιτανομαχία ανάμεσα στους δύο σούπερ σταρ της Λίβερπουλ, Μο Σαλάχ και Σάντιο Μανέ, στην οποία θα λάβει μέρος κι ο αμυντικός του Ολυμπιακού και της Σενεγάλης, Πάπε Αμπού Σισέ, με τους «φαραώ» να παίρνουν την πρόκριση για το μεγάλο τελικό, έχοντας ξανά ως «ήρωα» στη διαδικασία των πέναλτι (όπως και στον αγώνα με την Ακτέ Ελεφαντοστού) τον αναπληρωματικό γκολκίπερ τους Γκαμπάσκι, ο οποίος έκανε δύο επεμβάσεις στη «ρώσικη ρουλέτα».

Το Καμερούν στην κανονική διάρκεια έχασε δυο σπουδαίες ευκαιρίες στο 18’ είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Νγκαντέ στην συνέχεια ο Εκαμπί είχε δοκάρι (70’)

Η Αίγυπτο είχε ελάχιστες καλές στιγμές. Σε μία εξ αυτών ο Μο Σαλάχ στο 101′ δεν μπόρεσε να στείλε την μπάλα στα δίκτυα από καλή θέση, πλασάροντας ελάχιστα άουτ. Στα πέναλτι οι «φαραώ» ήταν ξανά απόλυτα ψύχραιμοι από τα 11 μέτρα, ο Γκαμπάσκι της Ζάμαλεκ έκανε ξανά τη… δουλειά του και το εισιτήριο του τελικού πήγε στους Αιγύπτιους.