Παναθηναϊκός: Βαριά ήττα από τη Μπαρτσελόνα

Τον διασυρμό γνώρισε από τη Μπαρτσελόνα στη Βαρκελώνη ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 86-60 από τη Μπαρτσελόνα στο «Παλάου Μπλαουγκράνα», για την 25η αγωνιστική της Euroleague.

Οι απουσίες της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη και η πληρότητα των Καταλανών, δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο στη Βαρκελώνη.

Με ρεκόρ 19-5 η ομάδα του Γιασικεβίτσιους συνεχίζει την «καταδίωξη» της κορυφής, υποχρεώνοντας τους «πράσινους» στη 17η ήττα τους (5-17) και στην ολοκλήρωση της «διαβολοβδομάδας» με ακόμη μία απογοήτευση (2/2 ήττες).

Ο Γιώργος Παπαγιάννης με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του “Τριφυλλιού”, ενώ για τους Καταλανούς ο Νάιτζελ Χέιζ με 14 και ο Ντάντε Έξουμ με 12 πόντους ξεχώρισαν.

Οι «πράσινοι» μετά από μια πολύ καλή πρώτη περίοδο ήταν κοντά στο σκορ, 17-15, με πρωταγωνιστή τον Παπαγιάννη. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο, οι γηπεδούχοι με επί μέρους σκορ 28-10 ξέφυγαν με 45-25, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι έκλειναν το πρώτο ημίχρονο με 13 λάθη. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη βρέθηκε και στο -27 (54-27) στο τρίτο δεκάλεπτο και παρότι στη συνέχεια μείωσε στους 19 (61-42), δεν μπόρεσε να απειλήσει την Μπαρτσελόνα.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 55-45, 63-42, 86-60

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 4, Έξουμ 12 (2), Σανλί 8, Σμιτς 5 (1), Χέιζ 14 (2), Λαπροβίτολα 5 (1), Κούριτς 5 (1), Γιοκουμπάιτις 9 (1), Μίροτιτς 9 (1), Νάτζι 4, Καλάθης 7 (1).

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Μέικον 12, Παπαγιάννης 18, Μποχωρίδης 7 (1), Καββαδάς 2, Κασελάκης 3, Γουάιτ 9, Γιόβιτς 2, Έβανς 2, Μαντζούκας 1, Σαντ-Ρος 4.