Copa America: Επαγγελματική νίκη της Αργεντινής

Η Αργεντινή πέρασε το εμπόδιο της Παραγουάης και ανέβηκε στην κορυφή του πρώτου ομίλου του Copa America

Η Αργεντινή κέρδισε με 1-0 την Παραγουάη στο στάδιο Νασιονάλ ντε Μπραζίλια, για την 3η αγωνιστική του πρώτου ομίλου του Copa America. Το νικητήριο τέρμα για την Αλμπισελέστε πέτυχε ο Γκόμεζ στο 9ο λεπτό.

Η ομάδα του Σκαλόνι πλέον βρίσκεται στην πρώτη θέση του ομίλου με 7β., ενώ η Παραγουάη στην 3η θέση με τρεις βαθμούς.

Με τον Αγκουέρο και τον Ντι Μαρία βασικούς στη σύνθεσή της, η Αργεντινή παρατάχθηκε κόντρα στην Παραγουάη. Από την αρχή πίεσε για τον γκολ η ομάδα του Σκαλόνι και έφτασε κοντά μόλις στο 6ο λεπτό με τον Αγκουέρο, ο οποίος εκμεταλεύτηκε το λάθος των αμυντικών της Παραγουάης, αλλά μπροστά στον Σίλβα, το σουτ του πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 9ο λεπτό η Αργεντινή άνοιξε το σκορ, μετά από ωραία πάσα του Ντι Μαρία στην πλάτη της άμυνας, ο Γκόμεζ με ωραία πλασέ νίκησε τον Σίλβα και έκανε το 1-0.

Στη συνέχεια η Αργεντινή οπισθοχώρησε και έδωσε χώρο στην Παραγουάη που προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Καμία άλλη φάση δεν έγινε, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις, με την Αργεντινή να αμύνεται, να κλείνει τους διαδρόμους για την Παραγουάη και να «παίζει» με το χρόνο μέχρι το τέλος. Το 1-0 δεν άλλαξε, με την Αλμπισελέστε να παίρνει τη νίκη.

Κίτρινες: Παρέδες – Γκόμεζ, Πίρις

Αργεντινή (Σκαλόνι): Μαρτίνεζ, Πετσέλα, Ρομέρο, Ταλιαφίκο, Μολίνα, Γκόμεζ (72′ Ντε Πολ), Ροντρίγκεζ, Παρέδες (80′ Ντομίνγκες), Ντι Μαρία (80′ Α. Κορέα), Αγκουέρο (59′ Κ. Κορέα), Μέσι

Παραγουάη (Μπερίσο): Σίλβα, Γκόμεζ, Εσπινόλα, Αλόνσο, Αρζαμεντία, Πίρις (82′ Σάντσεθ), Αλμιρόν, Αλεχάντρο Ρομέρο (66′ Όσκαρ Ρομέρο), Κούμπας (66′ Λοσένα), Άνχελ Ρομέρο (88′ Γκονζαλες), Αβαλός (88′ Αμούντιο)