Copa America: Η Κολομβία κατέκτησε την τρίτη θέση

Με πρωταγωνιστή τον Λουίς Ντίαζ, η Κολομβία νίκησε στο τέλος το Περού και κατέκτησε την τρίτη θέση στο Copa America

Η Κολομβία επικράτησε με 3-2 του Περού στο στάδιο Νασιονάλ Ντε Μπραζίλια, για τον μικρό τελικό του Copa America.

Με αυτή τη νίκη οι Κολομβιανοί κατέκτησαν την τρίτη θέση στη διοργάνωση. Σε ένα ωραίο παιχνίδι η Κολομβία αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος με το γκολ του Γιοτούν (0-1), κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο να κάνει την ανατροπή με τον Κουαντράδο και τον Λουίς Ντίαζ (2-1).

Ισοφάρισαν οι “Ινκας” σε 2-2 με τον Λαπαντούλα, αλλά ο επιθετικός των “Καφετέρος” ο Λουίς Ντίαζ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στις καθυστερήσεις, έδωσε τη νίκη στην ομάδα του (3-2).

Οι δύο ομάδες έπαιξαν ανοικτό ποδόσφαιρο από την αρχή του αγώνα, καθώς δεν είχαν τίποτα να χάσουν.

Στο 28ο λεπτό το Περού έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Κουέβα έβγαλε απέναντι στον Βάργκας τον Λαπαντούλα, αλλά ο επιθετικός των “Ίνκας” έκανε το σουτ, στέλνοντας τη μπάλα δίπλα από αριστερό δοκάρι.

Στο 39ο λεπτό νέα ευκαιρία για την ομάδα του Γκαρέκα, με τον Πένια να κάνει την ατομική ενέργεια, μπήκε στην περιοχή, πέρασε και τον Βάργκας, αλλά από αρκετά πλάγια θέση σούταρε, στέλνοντας τη μπάλα λίγο πάνω από το τέρμα.

Στο 45ο λεπτό τελικά έφτασε στο γκολ το Περού, με τον Κουέβα να βγάζει ωραία μπαλιά στον Γιοτούν, ο οποίος απέναντι στον Βάργκας, πλάσαρε όμορφα, κάνοντας το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Κολομβία κατάφερε να φτάσει γρήγορα στην ισοφάριση, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κουντράδο στο 49ο λεπτό (1-1).

Στο 51ο λεπτό η ομάδα του Ρουέδα έφτασε κοντά και σε δεύτερο τέρμα, ο Κουαντράδο σέντραρε από τα δεξιά και από το ύψος της μεγάλης περιοχής ο Ντίαζ έκανε το γυριστό, αλλά ο Γκαγιέσε απέκρουσε εντυπωσιακά.

Στο 58′ το Περού είχε δοκάρι, μετά από ατομική προσπάθεια από τα δεξιά, ο Λαπαντούλα μπήκε στην περιοχή, επιχείρησε το σουτ, αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 66′ η Κολομβία πέτυχε την ανατροπή, ο Λουίς Ντίαζ πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, μπήκε στην περιοχή και με ωραίο πλασέ, έκανε το 2-1.

Στο 82′ το Περού κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, μετά από κόρνερ, ο Λαπαντούλα τους νίκησε όλους στον αέρα και με κεφαλιά, ισοφάρισε σε 2-2.

Και ενώ έδειχνε πώς οι δύο ομάδες θα πηγαίναν στα πέναλτι, η Κολομβία κατάφερε στο 90+3′ να κάνει το 3-2, με τον Λουίς Ντίαζ να σουτάρει δυνατά έξω από την περιοχή, με τον Γκαγιέσε να μην μπορεί να διώξει τη μπάλα και να καταλήγει στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Κίτρινες: Καρντόνα, Μπάριος, Μουρίγιο- Κουέβα, Καρίγιο

Κολομβία (Ρουέδα): Βάργκας, Τεσίγιο, Μίνα (55′ Σάντσεζ), Μουρίγιο, Μεδίνα, Μπάριος (90+3′ Μουριέλ), Κουεγιάρ (85′ Μπορέ), Κουαντράδο, Ντίαζ, Καρντόνα (46′ Τσάρα), Ζαπάτα (55′ Μπόρχα)

Περού (Γκαρέκα): Γκαγιέσε, Κόρζο (79′ Λόρα), Κάλενς, Σανταμαρία, Λόπεζ, Γιοτούν, Κουέβα (69′ Γκαρσία), Τάπια (24′ Καρταχένα), Πένια (79′ Ορμένιο), Καρίγιο, Λαπαντούλα