Copa America: Με το δεξί η Κολομβία (vid)

Με την ωραία “κομπίνα” του Καρντόνα στην εκτέλεση φάουλ, η Κολομβία νίκησε το Εκουαδόρ

Η Κολομβία επικράτησε με 1-0 του Εκουαδόρ στο στάδιο Παντανάλ, στον αγώνα για τον δεύτερο όμιλο του Copa America 2021. Το νικητήριο τέρμα πέτυχε στο 42′ ο Καρντόνα μετά από ωραία κομπίνα στην εκτέλεση φάουλ των παικτών της Κολομβίας.

Κακό θέαμα στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν φάσεις στις αντίπαλες εστίες, ενώ υπήρξαν αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα.

Το μόνο που υπήρξε ήταν το γκολ για την Κολομβία στο 42′ με τον Καρντόνα. Μετά από εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή του Εκουαδόρ, που το εκτέλεσε ο Καρντόνα, έπαιξε το 1-2 με τον Κουαντράδο, ο οποίος έκανε το έξυπνο γέμισμα στην περιοχή και ο Μπόρχα με κεφαλιά έστρωσε στον Καρντόνα (που είχε κάνει την κίνηση) και με σουτ νίκησε τον Ορτίζ. Αρχικά δόθηκε οφσάιντ, αλλά μετά από την εξέταση του VAR, το γκολ μέτρησε κανονικά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, συνεχίστηκε το κακό ποδόσφαιρο με το Εκουαδόρ να μην μπορεί να απειλήσει την εστία του Οσπίνα και με την Κολομβία να κάνει διαχείριση χρόνου και να κρατάει άνετα το υπέρ της σκορ. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με την ομάδα του Ρουέδα να κερδίζει 1-0.

Κίτρινες: Ουρίμπε, Μουνιόθ, Μπορέ – Βαλένσια

Κολομβία (Ρουέδα): Οσπίνα, Μουρίγιο (82′ Σάντσεζ), Μίνα, Μουνιόθ, Κουαντράδο, Καρντόνα (82′ Κελάρ), Ουρίμπε (61′ Πέρεζ), Μπάριος, Μορένο (45+5′ Τερσίγιο), Μπόρχα (61′ Ζαπάτα), Μπορέ

Εκουαδόρ (Αλφάρο): Ορτίζ, Αρμπολέδα, Εστουπίναν, Πλάτα (70′ Πρεσιάδο), Χινκάπι, Μαρτίνεζ (59′ Μένα), Μέντες, Πλάτα, Μ. Καϊσέδο (80′ Ντίαζ), Βαλένσια, Εστράδα (70′ Ζ. Καϊσέδο)