Copa America: Νίκη με ανατροπή για την Παραγουάη

Με ανατροπή η Παραγουάη κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στη Βολιβία και να ξεκινήσει με το δεξί στο Copa America

Η Παραγουάη επικράτησε με 3-1 της Βολιβίας στο στάδιο Πέντρο Λουντοβίκο Τεϊσέιρα της Γκοϊάς, για την πρώτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου του Copa America.

Οι Βολιβιανοί αιφνιδίασαν τους Παραγουανούς και προηγήθηκαν στο 7ο λεπτό με το πέναλτι του Σαβέντρα, αλλά στη συνέχεια η ομάδα του Φαρίας έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς στο 45+7′ αποβλήθηκε ο Κουεγιάρ.

Οι ισορροπίες άλλαξαν, η “Αλμπιρόχα” πολιόρκησε τη Βολιβία και κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο με τα τέρματα των Γκαμάρα (62′) και Άνχελ Ρομέρο (66′ και 80′).

Δυνατά μπήκαν οι δύο ομάδες στο παιχνίδι, με την πρώτη ευκαιρία να τη χάνει η Παραγουάη με το δυνατό σουτ του Αρζαμεντία, να το αποκρούει ο Κορντάνο.

Στο 7ο λεπτό η Βολιβία κέρδισε πέναλτι, μετά από την υπόδειξη του VAR για χέρι του Αρζαμεντία. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σαβέντρα, ο οποίος ευστόχησε, κάνοντας το 0-1.

Στη συνέχεια πίεσαν οι Παραγουανοί για την ισοφάριση. Στο 15ο λεπτό δόθηκε πέναλτι στον Ανχελ Ρομέρο, αλλά μετά από αρκετά λεπτά εξέτασης στο VAR, ακυρώθηκε, ως οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Η ομάδα του Μπερίσο με κύριο εκφραστή τον Αλμιρόν στο δημιουργικό κομμάτι της Παραγουάης, πίεζε ασφυκτικά, με τη Βολιβία να δυσκολεύεται να αμυνθεί. Στο 31′ μετά από κόρνερ, ο Κορντάνο έκανε άστοχη έξοδο, ο Αβαλός σε κενό τέρμα, με κεφαλιά αστόχησε, στέλνοντας τη μπάλα, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 42ο λεπτό νέα μεγάλη ευκαιρία που έχασαν οι Παραγουανοί, μετά από παράλληλο γύρισμα του Αρζιμέντια από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλους και στο δεύτερο δοκάρι μόνος του ο Αλ. Ρομέρο έστειλε τη μπάλα σε κενό τέρμα άουτ!

Στο 45+7′ η Βολιβία έμεινε με δέκα παίκτες, με την αποβολή του Κουεγιάρ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο δεύτερο μέρος, η Παραγουάη συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με τη Βολιβία να δυσκολεύεται να κρατήσει μπάλα, αλλά και έχοντας παίκτη λιγότερο, προσπαθούσε να κρατήσει το προβάδισμα.

Στο 59′ ο Γκαμάρα με δυνατό σουτ έξω από τη περιοχή, σημάδεψε το δοκάρι του Κορντάνο.

Στο επόμενο λεπτό ο Γκαμάρα έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και με κεφαλιά “ψαράκι” ο Άνχελ Ρομέρο, δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Βολιβίας που απέκρουσε σωτήρια.

Στο 62′ ήρθε τελικά το γκολ για τους Παραγουανούς, μετά από κόντρα, ο Γκαμάρα με σουτ στη κίνηση, έξω από την περιοχή, νίκησε τον Κορντάνο, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο 66′ η “Αλμπιρόχα” κατάφερε να πετύχει την ανατροπή, μετά από σέντρα από τα δεξιά, ο Γκονζάλες πήρε την κεφαλιά, ο Κορντάνο απέκρουσε και στη συνέχεια ο Άνχελ Ρομέρο πήρε το ριμπάουντ και από κοντά έκανε το 2-1 για την Παραγουάη.

Μετά το γκολ η Βολιβία προσπάθησε να αντιδράσει και πήρε μέτρα στο γήπεδο, θέλοντας να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφερε, καθώς η Παραγουάη στο 81′ κλείδωσε τη νίκη. Σε αντεπίθεση, ο Άνχελ Ρομέρο μπήκε στην περιοχή, σούταρε από τα αριστερά και έστειλε τη μπάλα στην κλειστή γωνία του Κορντάνο, κάνοντας το τελικό 3-1.

Kίτρινες: Αρζαμεντία, Εσπίνολα – Μπεχαράνο, Κουεγιάρ, Φλόρες,

Κόκκινες: Κουεγιάρ

Παραγουάη (Μπερίσο): Σίλβα, Αλόνσο, Γκόμεζ, Εσπινόλα, Αρζαμεντία (74′ Μαρτίνεζ), Βιγιασάντι, Πίρις (57′ Γκονζάλες), Aλεχάντρο Ρομέρο Γκαμάρα (87′ Κούμπας), Αλμιρόν, Αν. Ρομέρο, Αβαλός (87′ Εντσίσο)

Βολιβία (Φαρίας): Κορντάνο, Μπεχαράνο, Σαγρέντο, Φλόρες (46′ Φερνάντεζ), Τζουσίνο, Κουιντέρος, Τζαστινιάνο (74′ Σάντζεζ), Κεσπέντες (46′ Ντάνι Μπεχαράνο), Σαβέντρα (64′ Γουαγιάρ), Αλβάρεζ (69′ Ραμάλο), Κουεγιάρ