Copa America: Πάρτι η Βραζιλία με το Περού

Η Βραζιλία πέτυχε τη δεύτερη σερί νίκη της στο Copa America, αυτή τη φορά κόντρα στο Περού

Η Βραζιλία επικράτησε με 4-0 του Περού στο στάδιο Νίλτον Σάντος του Ρίο Ντε Τζανέιρο, για τη δεύτερη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου του Copa America 2021.

Τα τέρματα της Σελεσάο πέτυχαν οι Άλεξ Σάντρο (11′), Νεϊμάρ (68′), Ριμπέιρο (89′) και Ριτσάρλισον (93′).

Δεύτερη νίκη στη διοργάνωση για την ομάδα του Τίτε, ενώ το Περού ξεκίνησε με ήττα στην πρεμιέρα της στο Copa America.

Η Βραζιλία από την αρχή του αγώνα είχε τα ηνία του αγώνα και έκλεισε στα καρέ της το Περού. Στο 11ο λεπτό μόλις άνοιξε το σκορ η Σελεσάο, μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια, ο Έβερτον από τα αριστερά σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι, ο Γκάμπριελ Ζεσούς με τη μία, γύρισε με πάσα στην μικρή περιοχή και ο Άλεξ Σάντρο με κοντινό πλασέ, έκανε το 1-0.

Μέχρι το 30ο λεπτό είχε την κατοχή η Βραζιλία, αλλά χωρία να απειλεί ουσιαστικά. Στη συνέχεια το Περού ισορρόπησε και πήρε μέτρα στο γήπεδο, ψάχνοντας την ισοφάριση, αλλά το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Βραζιλία συνέχισε την πίεση και έψαξε ένα δεύτερο τέρμα, σε αντίθεση με το Περού που προσπάθησε να χτυπήσει κυρίως με αντεπιθέσεις.

Στο 68′ οι γηπεδούχοι πέτυχαν το 2-0. Ο Φρεντ βρήκε τον Νεϊμάρ, ο οποίος με ωραία προσποίηση έξω από την περιοχή, επιχείρησε το συρτό σουτ και έκανε το 2-0, πετυχαίνοντας το δεύτερο γκολ στη διοργάνωση.

Η ομάδα του Τίτε, έχοντας προβάδισμα δύο τερμάτων έδιωξε το άγχος, έπαιξε πιο απελευθερωμένα, με το Περού να προσπαθεί να βρει το γκολ που θα τη ξαναβάλει στο ματς.

Στο 78′ το Περού έχασε απίστευτη ευκαιρία για να μειώσει, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, ο Βαλέρα βρέθηκε μόνος του μπροστά από το τέρμα, αλλά έκανε άσχημο τελείωμα και με σουτ έστειλε τη μπάλα, ψηλά άουτ.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο οι Βραζιλιάνοι πέτυχαν άλλα δύο τέρματα. Στο 89′ ο Ριμπέιρο μετά από ωραία πάσα του Ριτσάρλισον, πέτυχε το πρώτο του γκολ με την Εθνική και το 3-0.

Στο 93′ μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή του Γκαγιέσε και με δεύτερη προσπάθεια ο Ριτσάρλισον, με σουτ πεσμένος κάτω (!), διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Κίτρινες: Γκάμπριελ Ζεσούς – Ράμος, Γιοτούν, Ταβάρα

Βραζιλία (Τίτε): Έντερσον, Ντανίλο (83′ Έμερσον), Τιάγκο Σίλβα, Μιλιτάο, Άλεξ Σάντρο (77′ Λόντι), Φρεντ, Φαμπίνιο, Έβερτον (46′ Ριμπέιρο), Γκάμπριελ Μπαρμπόσα (46′ Ριτσάρλισον), Γκάμπριελ Ζεσούς (71′ Φιρμίνο), Νεϊμάρ

Περού (Γκαρέκα): Γκαγιέσε, Κόρζο, Ράμος, Αμπράμ, Λόπες, Γιοτούν (74′ Αρίας), Κουέβα (74′ Ταβαρα), Καρίγιο, Τάπια, Πένα (67′ Ιμπέρικο), Λαπαντούλα (70′ Βαλέρα)