Copa America: Πρωταθλήτρια η Αργεντινή, πρώτη κούπα ο Μέσι!

Η Αργεντινή νίκησε τη Βραζιλία μέσα στο σπίτι της και κατέκτησε το 15o Copa America, με τον Μέσι να πανηγυρίζει την πρώτη του κούπα με την “Αλμπισελέστε”

Η Αργεντινή επικράτησε με 1-0 της Βραζιλίας στο στάδιο Μαρακανά, για τον τελικό του Copa America 2021.

Η “Αλμπισελέστε” πανηγύρισε το 15ο Copa America στην ιστορία της, φτάνοντας την Ουρουγουάη που έχει και αυτή 15, ενώ άφησε τη Βραζιλία στα 9. Επίσης, ο Λιονέλ Μέσι κατέκτησε την πρώτη του κούπα, σε επίπεδο εθνικής ομάδας. Το χρυσό τέρμα των Αργεντίνων πέτυχε στο 22ο λεπτό ο Ντι Μαρία.

Παράλληλα τον βραβείο του MVP της διοργάνωσης η CONMEBOL το μοίρασε στον Μέσι και στον Νεϊμάρ

Σκληρό παιχνίδι, όπως αναμενόταν, από τα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να πατήσουν στην αντίπαλη περιοχή.

Στο 22ο λεπτό η Αργεντινή άνοιξε το σκορ, μετά από ωραία μπαλιά του Ντε Πολ στην πλάτη της άμυνας της Βραζιλίας, ο Ντι Μαρία από τα δεξιά μπήκε στην περιοχή και με ωραία λόμπα, έκανε το 1-0 για την “Αλμπισελέστε”.

Μετά το γκολ η ομάδα του Σκαλόνι είχε την ψυχολογία με το μέρος της, αλλά και τα ηνία του αγώνα, με τη “Σελεσάο” να δείχνει επηρεασμένη με το γκολ που δέχτηκε. Η Αργεντινή πήγαινε πρώτη σε όλες τις μπάλες και δεν άφηνε χώρους ανοικτούς στη Βραζιλία.

Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους, με τους Αργεντινούς να είναι καλύτεροι από την ομάδα του Τίτε.

Με τον ίδιο ρυθμό ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο, με τη Βραζιλία να πιέζει περισσότερο. Στο 52ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Ριτσάρλισον σωστά ως οφσάιντ.

Στο 55ο λεπτό η Βραζιλία είχε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει, όταν ο Ριτσάρλισον από τα δεξιά, μέσα από την περιοχή, έκανε το σουτ στην κλειστή γωνία, αλλά ο Μαρτίνεθ απέκρουσε σωτήρια.

Όσο περνούσε η ώρα, το παιχνίδι γινόταν ακόμα πιο σκληρό, με τις φάσεις να είναι ελάχιστες και τη Σελεσάο να προσπαθεί να διασπάσει την άμυνα της Αργεντινής, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Στο 87′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Νεϊμάρ από τα δεξιά, η μπάλα δεν έφυγε από την άμυνα με τον Γκάμπριελ Μπαρμπόσα να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και τον Μαρτίνεθ να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Μέχρι το τέλος πίεζε η Βραζιλία, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση για να στείλει το ματς στην παράταση και το 1-0 ήταν το σκορ του αγώνα, με την Αργεντινή να πανηγυρίζει το τρόπαιο.

Κίτρινες: Παρέδες, Λο Σέλσο, Ντε Πολ, Οταμέντι, Ροντρίγκες – Φρεντ, Λόντι, Πακετά, Μαρκίνιος

Αργεντινή (Σκαλόνι): Μαρτίνεθ, Μοντιέλ, Ρομέρο (78′ Πετσέλα), Οταμέντι, Ακούνια, Ντε Πολ, Παρέδες (Γκουίδο Ροντρίγκεζ), Λο Σέλσο (63′ Ταλιαφίκο), Μέσι, Λαουτάρο Μαρτίνες (78′ Ν. Γκονζάλες), Ντι Μαρία (78′ Παλάσιος)

Βραζιλία (Τίτε): Εντερσον, Ντανίλο, Τιάγκο Σίλβα, Μαρκίνιος, Λόντι (75′ Έμερσον), Κασεμίρο, Φρεντ (46′ Φιρμίνιο), Πακετά (75′ Γκαμπριέλ Μπαρμπόσα), Ριτσάρλισον, Νεϊμάρ, Έβερτον (64′ Βινίσιους)