Copa America: Πρώτη νίκη και πρόκριση η Ουρουγουάη

Πήρε τη νίκη, μαζί και την πρόκριση στην επόμενη φάση του Copa America η Ουρουγουάη, νικώντας τη Βολιβία

Η Ουρουγουάη νίκησε με 2-0 τη Βολιβία στο στάδιο Παντανιάλ, για την 4η αγωνιστική του πρώτου ομίλου του Copa America.

Τα τέρματα της “Σελέστε” πέτυχαν ο Καβάνι και με αυτογκόλ ο Λάμπε. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Ταβάρες εξασφάλισε την πρόκριση, ενώ η Βολιβία βρίσκεται με το ένα πόδι εκτός διοργάνωσης, καθώς είναι στην τελευταία θέση του ομίλου.

O αγώνας:

Στο πρώτο ημίχρονο η Ουρουγουάη πίεζε για το γκολ και είχε κλείσει στα καρέ της την Βολιβία. Τελικά η “Σελέστε” βρήκε το γκολ στο 40ο λεπτό, όταν σε γύρισμα του Ντε Αρασκαέτα, ο Κιντέρος στην προσπάθεια του να διώξει, έστειλε την μπάλα πάνω στον Λάμπε και μετά κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του, κάνοντας το 1-0 για τους Ουρουγουανούς.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βολιβία αναγκαστικά έγινε πιο επιθετική, με την Ουρουγουάη να βρίσκει περισσότερους ανοικτούς χώρους στην άμυνα των Βολιβιανών. Στο 52′ ο Καβάνι είχε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-0, αλλά το πλασέ του μέσα στην περιοχή, το έδιωξε ο Λάμπε.

Δύο ευκαιρίες του Σουάρες στο 57′ και στο 60′ κατέληξαν στην αγκαλιά του Λάμπε. Στο 66′ νέα μεγάλη φάση για την Ουρουγουάη με το δυνατό σουτ του Μπεντανκούρ, να διώχνει δύσκολα ο τερματοφύλακας της Βολιβίας.

Στο 76′ ο Τόρες έχασε μεγάλη ευκαιρία, αλλά σε κενό τέρμα από πλάγια θέση, δεν κατάφερε να νικήσει τον Λάμπε, ο οποίος έκανε νέα μεγάλη επέμβαση.

Όσο περνούσε η ώρα, η ομάδα του Ταβάρες έψαξε το δεύτερο τέρμα, για να κλειδώσει τον αγώνα και τελικά το κατάφερε στο 79′. Σε αντεπίθεση, από τα αριστερά ο Τόρες έκανε την παράλληλη σέντρα, βρίσκοντας τον Καβάνι, ο οποίος αμαρκάριστος στην περιοχή, κατάφερε να σκοράρει και έκανε το 2-0.

Στο 90+3′ μετά από ωραία συνεργασία των Ουρουγουανών, ο Μάξι Γκόμες σε κενό τέρμα, έστειλε την μπάλα άουτ. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε το σκορ, με το 2-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: Τσούρα, Χ. Βάκα, Σάντσες

Βολιβία (Φαρίας): Λάμπε, Τζουσίνο, Φερνάντες (75′ Φλόρες), Κιντέρος, Τζουστινιάνο, Βιγιαροέλ (46′ Μπεχαράνο), Σαβέντρα, Τσούρα (46′ Χ. Βάκα), Βάκα, Άρτσε (68′ Σάντσες), Ράμαλο (61′ Μορένο)

Ουρουγουάη (Ταβάρες): Μουσλέρα, Γοδίν, Χιμένεζ, Βίνια, Βεσίνο, Ντε Αρασκαέτα, Νάντεζ (88′ Γκονζάλες), Βαλβέρδε, Ντε Λα Κρουζ (61′ Μπεντανκούρ), Σουάρες (88′ Μάξι Γκόμεζ), Καβάνι