Copa America: Στον τελικό η Βραζιλία

Η Βραζιλία με το τέρμα του Πακετά, νίκησε το Περού και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Copa America

Η Βραζιλία επικράτησε με 1-0 του Περού στο στάδιο Νίλτον Σάντος, για την ημιτελική φάση του Copa America.

Το νικητήριο γκολ της “Σελεσάο” πέτυχε στο 35′ ο Πακετά και με αυτό το τέρμα κλείδωσε τη μία θέση στον τελικό της διοργάνωσης. Πλέον η ομάδα του Τίτε περιμένει για αντίπαλο, τον νικητή του άλλου ζευγαριού των ημιτελικών μεταξύ της Αργεντινής και της Κολομβίας.

Από την αρχή η Βραζιλία πίεσε και έκλεισε στα καρέ της το Περού, ψάχνοντας να βρει διαδρόμους για να σκοράρει.

Στο 7ο λεπτό μετά από ωραία συνεργασία της Βραζιλίας, ο Πακετά βρήκε με μπαλιά – τρύπα τον Ριτσάρλισον, ο οποίος βγήκε απέναντι από τον Γκαγιέσε, αλλά από πλάγια θέση, έδωσε στον Νεϊμάρ, αλλά ήταν υπό πίεση και το σουτ του κατέληξε ψηλά άουτ.

Όσο περνούσε η ώρα η “Σελεσάο” είχε «κατασκηνώσει» στην περιοχή του Περού. Στο 19ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία, με διπλή ευκαιρία, αρχικά το σουτ του Νεϊμάρ, το απέκρουσε ο Γκαγιέσε και στη συνέχεια ο Ριτσάρλισον πήρε το ριμπάουντ, έκανε το σουτ, με τον τερματοφύλακα των “Ινκας” να διώχνει εκ νέου.

Τελικά η πίεση της ομάδας του Τίτε απέδωσε καρπούς στο 35′. Μετά από αντεπίθεση της Βραζιλίας, ο Νεϊμάρ από τα αριστερά έκανε την ατομική προσπάθεια και έδωσε πάσα “πάρε-βάλε” στον Πακετά, ο οποίος από το σημείο του πέναλτι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους η ομάδα του Γκαρέκα προσπάθησε να απειλήσει τη Βραζιλία, αλλά δεν τα κατάφερε, με το 1-0 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το Περού μπήκε πιο επιθετικά, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης και έφτασε κοντά στο 49′ όταν ο Λαπαντούλα βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το διαγώνιο σουτ από τα δεξιά, με τον Έντερσον να διώχνει εντυπωσιακά.

Στο 61′ νέα προσπάθεια των “Ίνκας” με το μακρινό σουτ του Γκαρσία, να διώχνει δύσκολα ο Έντερσον.

Το Περού συνέχιζε να πιέζει και στο 80′ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Περού, ο Κάλενς πήρε την κεφαλιά, με τον Έντερσον να κάνει άστοχη έξοδο, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Η ομάδα του Γκαρέκα πίεζε μέχρι τέλους, αλλά το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος με τη Βραζιλία να παίρνει την πρόκριση στον τελικό.

Κίτρινες: Βινίσιους- Γιοτούν, Λόπεζ

Βραζιλία (Τίτε): Έντερσον, Τιάγκο Σίλβα, Ντανίλο, Μαρκίνιος, Λόντι (85′ Μιλιτάο), Κασεμίρο, Φρεντ (83′ Φαμπίνιο), Έβερτον (70 Ριμπέιρο), Πακετά (90+1′ Ντάγκλας Λουίς), Ριτσάρλισον (83′ Βινίσιους), Νεϊμάρ

Περού (Γκαρέκα): Γκαγιέσε, Κόρζο (75′ Λόρα), Ράμος (46′ Γκαρσία), Κάλενς, Τραούκο (46′ Λόπεζ), Σάνταμαρία, Τάπια (90′ Τάβαρα), Γιοτούν, Κουέβα (80′ Ορμένιο), Πένια, Λαπαντούλα