Copa del Rey: Άλωσε το Metropolitano η Μπιλμπάο

Έκανε το πρώτο βήμα για τα ημιτελικά του Copa del Rey η Μπιλμπάο, νικώντας την Ατλέτικο Μαδρίτης

Η Μπιλμπάο επικράτησε με 0-1 της Ατλέτικο Μαδρίτης στο «Wanda Metropolitano», για το πρώτο παιχνίδι των ημιτελικών του Copa del Rey.

Oι Βάσκοι πήραν προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς στο «Σαν Μαμές» στις 28/2.

Το μοναδικό τέρμα του αγώνα πέτυχε στο 25’ ο Μπερενγκέρ. Ο Ρεϊνίλντο Μαντάβα έκανε πέναλτι στον Μπενιάτ Πράδος και ο Μπερενγκέρ ανέλαβε την εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στη συνέχεια και μέχρι το τέλος η ομάδα του Σιμεόνε πίεσε και κυνήγησε την ισοφάριση, αλλά ο τερματοφύλακας της Μπιλμπάο ο Αγκιρεθαμπάλα κράτησε το μηδέν. Στις καθυστερήσεις κέρδισαν πέναλτι οι “ροχιμπλάνκος” με τον Μοράτα, αλλά μετά από υπόδειξη του VAR ακυρώθηκε ως οφσάιντ και έτσι το 0-1 ήταν το τελικό σκορ.

Μαγιόρκα – Σοσιεδάδ 0-0

Ατλέτικο Μαδρίτης – Μπιλμπάο 0-1 (25′ πέν. Μπερενγκέρ)

Σοσιεδάδ – Μαγιόρκα (27/02, 22:30)

Μπιλμπάο – Ατλέτικο Μαδρίτης (29/02, 22:30)