Copa Africa 2024: Πέρασε στον τελικό η Ακτή Ελεφαντοστού

Η οικοδέσποινα Ακτή Ελεφαντοστού απέκλεισε τη Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό και θα συναντήσει στον τελικό τη Νιγηρία.

Η Ακτή Ελεφαντοστού νίκησε με σκορ 1-0 τη Δημοκρατία του Κονγκό για τα ημιτελικά του Copa Africa.

Στο πρώτο μέρος οι “Eλέφαντες” είχαν την κατοχή της μπάλας, ωστόσο τις ευκαιρίες που είχαν δεν κατάφεραν να τις μετουσιώσουν σε γκολ.

Στην επανάληψη οι οικοδεσπότες συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 65′ της αναμέτρησης, με δράστη τον Σεμπαστιάν Αλέ, έπειτα από την σέντρα του Γκραντέλ.

Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε με την Ακτή να περνά στον τελικό, όπου θα συναντήσει τη Νιγηρία.