Copa Del Rey: Άνετα η Μπαρτσελόνα, με ανατροπή η Ρεάλ Μαδρίτης

Την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας πήραν η Ρεάλ Μαδρίτης και η Μπαρτσελόνα

Για τη φάση των «16» του Copa del Rey, τη νίκη και την πρόκριση πήραν η Ρεάλ Μαδρίτης και η Μπαρτσελόνα και προκρίθηκαν στην επόμενο γύρο της διοργάνωσης.

Η Ρεάλ Μαδρίτης αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τη Βιγιαρεάλ στο Κεράμικα, κατάφερε να πετύχει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη- πρόκριση με σκορ 2-3. Κάπους και Τσουκβέζε στο 4΄ και 42΄ έβαλαν μπροστά το «κίτρινο υποβρύχιο» στο πρώτο μέρος, αλλά στο δεύτερο οι Βινίσιους, Μιλιτάο και Σεμπάγιος «υπέγραψαν» την ανατροπή των «μερένγκες».

Λίγες ημέρες μετά την κατάκτηση του Super Cup Ισπανίας στο Ριάντ, η Μπαρτσελόνα πήρε άνετα τη νίκη και την πρόκριση στους προημιτελικούς, επικρατώντας της Θέουτα με 0-5. Οι «μπλαουγκράνα» προηγήθηκαν στο 41΄ με τον Ραφίνια και πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου «κλείδωσαν» το ματς με τον Λεβαντόφσκι. Στο 70΄ ο Φάτι ανέβασε κι άλλο το δείκτη του σκορ, ενώ στο 77΄ ο Κεσί «έγραψε» το 4-0. Με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 90΄ ο Λεβαντόφσκι έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα».