Copa Del Rey: Αποκλείστηκε η Μπαρτσελόνα από τη Μπιλμπάο, πέρασε η Ρεάλ

Η Μπιλμπάο άφησε εκτός συνέχειας στο Copa Del Rey τη Μπαρτσελόνα, δύσκολη πρόκριση για τη Ρεάλ Μαδρίτης

Για το Κύπελλο Ισπανίας προκρίθηκε η Μπιλμπάο επί της Μπαρτσελόνα, ενώ δύσκολη πρόκριση πήρε η Ρεάλ Μαδρίτης

Μπιλμπάο- Μπαρτσελόνα 3-2

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο έριξε στο… καναβάτσο την περσινή νικήτρια του Copa del Rey Μπαρτσελόνα, τη νίκησε στο “San Mames” με 3-2 στην παράταση του τελευταίου αγώνα για τη φάση των «16» (2-2 η κανονική διάρκεια), παίρνοντας «ρεβάνς» για την ήττα της απ’ τους «μπλαουγκράνα» στον περσινό τελικό και προκρίθηκε πανηγυρικά στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Βάσκους, ήταν ο Ίκερ Μουνιαΐν, ο οποίος άνοιξε το δρόμο προς τη μεγάλη νίκη τους σκοράροντας μόλις στο 2ο λεπτό (από ασίστ του Νίκο Γουίλιαμς), ενώ «σφράγισε» την πρόκριση της Αθλέτικ με το εύστοχο πέναλτι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης (χέρι Ζόρντι Άλμπα).

Η «Μπάρτσα» που μετά το Super Cup, χάνει άλλον έναν εφετινό στόχο της μέσα σε μία εβδομάδα, ισοφάρισε στο 20′ με το πρώτο γκολ του Φεράν Τόρες με τη φανέλα της, όμως είδε τους Βάσκους να ανακτούν το προβάδισμά τους στο 86′ με τον Ίνιγο Μαρτίνεθ.

Ο Πέδρι «έσωσε» προσωρινά τους Καταλανούς ισοφαρίζοντας ξανά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του κανονικού αγώνα μετά την ασίστ του Ντάνι Άλβες, όμως στην παράταση ο Μουνιαΐν «μίλησε» τελευταίος, ήταν ψύχραιμος απ’ την άσπρη «βούλα» κι έστειλε την Αθλέτικ στα προημιτελικά του Κυπέλλου και την «Μπάρτσα» εκτός συνέχειας.

Έλτσε- Ρεάλ Μαδρίτης 1-2

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 1-2 την Έλτσε εκτός έδρας και προκρίθηκε στα προημιτελικά.

Η “Βασίλισσα” αν και βρέθηκε με την… πλάτη στον τοίχο, δεχόμενη πρώτη γκολ στην παράταση, κατάφερε να φέρει τα πάνω-κάτω μέσα σε 8 λεπτά, παίρνοντας εντέλει την πρόκριση στα προημιτελικά με νίκη 2-1.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 103′ με τον Γκονζάλο Βερδού, ένα λεπτό μετά την αποβολή του Μαρσέλο με απευθείας κόκκινη.

Παρά το γεγονός όμως ότι η «βασίλισσα» είχε αριθμητικό μειονέκτημα, κατέθεσε κλάση κι εμπειρία στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης και με τα υπέροχα σε εκτέλεση γκολ των Ίσκο (108′) και Αζάρ (115′) έφτασε στην ανατροπή κι απέφυγε το «κάζο».