EFL Cup: Ο Ζότα έδωσε την πρόκριση στη Λίβερπουλ

Με πρωταγωνιστή τον Ζότα, η Λίβερπουλ νίκησε την Άρσεναλ και προκρίθηκε στον τελικό του Λιγκ Καπ.

Η Λίβερπουλ προκρίθηκε στο τελικό του EFL Cup, καθώς νίκησε με 0-2 την Άρσεναλ στο Λονδίνο και σε συνδυασμό με την «λευκή» ισοπαλία στο Άνφιλντ, θα αντιμετωπίσει την Τσέλσι στο Γουέμπλεϊ.

Η ομάδα του Κλοπ θα έχει την ευκαιρία να γίνει η πρώτη σε τίτλους στο συγκεκριμένο θεσμό, καθώς έχει 8 μαζί με την Μάντσεστερ Σίτι που ήταν κάτοχος τα τελευταία τέσσερα έτη και σε περίπτωση κατάκτησης του Λιγκ Καπ θα είναι ο πρώτος της τίτλος ύστερα από το 2012.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παιχνίδι, έχοντας αρκετές απουσίες, κάτι όμως που δεν άφησε να φανεί, διότι ήταν ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Πρωταγωνιστής των “Κόκκινων” ο Ζότα που πέτυχε δύο τέρματα και έδωσε τη νίκη-πρόκριση. Ο Πορτογάλος αφότου πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του άνοιξε το σκορ στο 19′ και στο 79′ με εξαιρετικό τελείωμα κλείδωσε μια θέση στο τελικό για τους “Ρεντς”.

Οι Λονδρέζοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Παρτέι, ο οποίος πήρε δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε τέσσερα λεπτά (87′ και 90′).

Ο Κώστας Τσιμίκας έμεινε στον πάγκο και δεν χρησιμοποιήθηκε από τον Γιούργκεν Κλοπ.

Σκόρερ: 19′,79′ Ζότα

Κάρτες: 44′ Λακαζέτ, 58′ Τομιγιάσου, 87′,90′ Παρτέι – 63′ Κονατέ, 82′ Τζόουνς, 91′ Μιναμίνο

Κόκκινη: 90′ Παρτέι

Άρσεναλ (Αρτετα): Ράμσντεϊλ, Τομιγιάσου, Γουάιτ, Γκαμπριέλ, Τίερνι, Λοκόνγκα, Έντεγκααρντ, Σάκα, Σμιθ-Ρόου (74′ Παρτέι), Μαρτινέλι, Λακαζέτ (74′ Ενκέτια)

Λίβερπουλ (Κλοπ_: Κέλεχερ, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Μάτιπ (46′ Κονατέ), Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Χέντερσον (75′ Μίλνερ), Τζόουνς, Γκόρντον (63′ Μιναμίνο), Ζότα, Φιρμίνο (84′ Νέκο Γουίλιαμς)