Κατέκτησε το Copa del Rey η Μπαρτσελόνα, λύγισε τη Μπιλμπάο στο δεύτερο ημίχρονο

Η Μπαρτσελόνα με τέσσερα γκολ σε 12 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, έκαμψε την αντίσταση της Αθλέτικ Μπιλμπάο και κατέκτησε το Copa del Rey.

Στο τελικό του κυπέλλου Ισπανίας, η Μπαρτσελόνα έκανε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε της Αθλέτικ Μπιλμπάο με 0-4, σηκώνοντας το τρόπαιο του Copa del Rey στο στάδιο ντε λα Καρτούχα στη Σεβίλλη.

Σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Γκριεζμάν στο 60′, ο Ντε Γιόνγκ στο 63′ και ο Μέσι στο 68′ και στο 72′.

Αυτό ήταν 31ο κύπελλο της Μπάρτσα, επιστρέφοντας στους τίτλους έπειτα από δύο χρόνια. Από την άλλη, οι Βάσκοι είδαν μέσα σε δύο εβδομάδες να χάνουν σε δύο τελικούς στο Copa del Rey. Πρώτα στις 3/4 από τη Σοσιεδάδ, για τον περσινό τελικό του κυπέλλου Ισπανίας (2020) και σήμερα από τους Καταλανούς.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε στο παιχνίδι αναλαμβάνοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και είχε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Ντε Γιόνγκ, όταν αυτός έγινε αποδέκτης μιας καλής πάσας στην περιοχή και εκτέλεσε, όμως η προσπάθειά του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Λίγο αργότερα, στο 12′, έπειτα από ένα φάουλ, ο Μαρτίνεζ κέρδισε την κατοχή και σούταρε, αλλά το τελείωμα που έκανε κατέληξε άουτ. Στο 21′ ο Μέσι έκανε μια κούρσα και επιχείρησε ένα δυνατό από καλό σημείο, με τον Σιμόν να αποκρούει εντυπωσιακά. Έπειτα από αυτό το δυναμικό ξεκίνημα, ο ρυθμός έπεσε και χωρίς τίποτα άλλο να συμβεί, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Μπαρτσελόνα μπήκε πάλι πολύ δυνατά και είχε τρεις αξιόλογες ευκαιρίες για να πετύχει γκολ. Στο 48′, ο Ντεστ σέντραρε και ο Γκριεσμάν έκανε την προβολή, όμως η προσπάθειά του πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 53′, ο Πέδρι σούταρε από μέση απόσταση, με τον Σιμόν να αποκρούει αλλά στην συνέχεια η μπάλα στρώθηκε στον Μπουσκέτς που εκτέλεσε, όμως ο τερματοφύλακας της Αθλέτικ Μπιλμπάο δήλωσε πάλι παρόν.

Μπιλμπάο Μπαρτσελόνα πανηγυρισμοί Copa Del Rey

Οι “μπλαουγκράνα” πίεζαν ασταμάτητα πλέον και έκαμψαν τελικά την αντίσταση της Αθλέτικ. Στο 60ο λεπτό ο Ντε Γιόνγκ έβγαλε τετ-α-τετ τον Γκριεσμάν που με ωραία λόμπα σκόραρε για το 0-1 της ομάδας του. Τρία λεπτά αργότερα, στο 63′, ο Ζόρντι Άλμπα πραγματοποίησε μια ωραία σέντρα, εκεί που ο Ντε Γιόνγκ έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Στο 68′ ο Ντε Γιόνγκ τροφοδότησε τον Μέσι στην μεγάλη περιοχή, ο οποίος με χαμηλό σουτ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-3. Η Μπιλμπάο είχε χάσει πια κάθε αμυντική συνοχή και στο 73′, ο Μέσι έγινε αποδέκτης στην περιοχή, γι’ ακόμα μια φορά αφύλακτος και έκανε το 0-4. Από εκεί μετά, το ματς ουσιαστικά τελείωσε και χωρίς τίποτα άλλο να γίνει, το 0-4 παρέμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Κίτρινες: 39′ Ντάνι Γκαρσία, 88′ Μπερσίς

Αθλέτικ Μπιλμπάο (Μαρθελίνο): Σίμον, Μπαλενζιάγκα, Μαρτίνεζ, Άλβαρεζ (67′ Νούνεζ), Ντε Μάρκος, Μουνιαΐν (46′ Λέκουε), Λόπεζ (68′ Μπερσίς), Ντάνι Γκαρσία, Μπερενγκέρ (54′ Βέσγκα), Γουίλιαμς (67′ Βιγιαλίμπρε), Ραούλ Γκαρσία.

Μπαρτσελόνα (Κούμαν): Τερ Στέγκεν, Μινγκέθα (88′ Μπρέιθγουεϊτ), Λενγκλέ, Πικέ (82′ Αραούχο), Μπουσκέτς, Ντεστ (74′ Ρομπέρτο), Ντε Γιόνγκ, Πέδρι (81′ Μοριμπά), Άλμπα, Μέσι, Γκριεσμάν (87′ Ντεμπελέ).