Κάλιαρι- Πάρμα: Νίκη «χρυσάφι» με ανατροπή στο 90+4′ η Κάλιαρι

Η Κάλιαρι με ανατροπή έπος στις καθυστερήσεις, καθώς πέτυχε δύο γκολ σε διάστημα δύο λεπτών, πήρε πολύτιμη νίκη κόντρα στην Πάρμα.

Σε ένα ματς για γερά νεύρα και 7 γκολ στην Σαρδηνία, η Κάλιαρι πήρε τη νίκη με 4-3 επί της Πάρμα, για την 31η αγωνιστική στο Καμπιονάτο. Οι Σαρδηνίοι όχι μόνο γλύτωσαν την ήττα στο φινάλε, αλλά ανέτρεψαν το εις βάρος τους 2-3 και με δύο γκολ στο 92′ και 94′ πήραν μια βαθμιαία ανάσα στην μάχη για την παραμονή.

Με την νίκη αυτή οι νησιώτες έφτασαν τους βαθμούς και στο +5 από την Πάρμα, ωστόσο παραμένουν στην ζώνη του υποβιβασμού. Η διαφορά από την 17η Τορίνο (έχει δύο ματς λιγότερα) βρίσκεται στους 2 πόντους, κάτι που κρατάει ζωντανές τις ελπίδες για την παραμονή στην κατηγορία.

Στο παιχνίδι οι παρμεζιάνοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με δύο τέρματα στα πρώτα 31 λεπτά. Το σκορ άνοιξε ο Πετσέλα στο 5′, ενώ το 0-2 έκανε στο 31′ ο Κούκα. Πριν το ημίχρονο και στο 39ο λεπτό ο Παβολέτι μείωσε σε 1-2. Οι φιλοξενούμενοι βρίσκανε για τρίτη φορά δίχτυα, με το γκολ του Μαν στο 59′ (1-3). Η Κάλιαρι κατάφερε και μείωσε στο 66′ σε 2-3 με τον Ράζμαν Μαρίν.

Οι γηπεδούχοι όμως δεν είπαν την τελευταία τους λέξη. Αρχικά στο 90+2′ ο Γκάστον Περέιρο νίκησε τον Σέπε για το 3-3. Το τελικό χτύπημα έδωσε στο 90+4′ ο Τσέρι που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Πάρμα, για το τελικό 4-3.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας η Σασουόλο πήρε την νίκη με ανατροπή (από 0-1) 3-1 απέναντι στην Φιορεντίνα. Τους τρεις βαθμούς πήρε και η Ουντινέζε με 1-2 κόντρα στην Κροτόνε, βυθίζοντας κι άλλο τους «ροσομπλού» προς τον υποβιβασμό. Το τρίποντο πήρε και η Σαμπντόρια στη Γένοβα κόντρα στην Ελλάς Βερόνα με σκορ 3-1.