Copa del Rey: Ο Ντεπάι έδωσε την πρόκριση στην Ατλέτικο Μαδρίτης

«Χρυσή» αλλαγή ο Ντεπάι, ο οποίος έδωσε τη νίκη και την πρόκριση στην Ατλέτικο Μαδρίτης επί της Σεβίλλης

H Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε δύσκολα τη Σεβίλλη με 1-0 στο «Wanda Metropolitano» και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Copa del Rey.

Στο 26′ ο Γκριεζμάν έχασε τεράστια ευκαιρία για να δώσει το προβάδισμα στην Ατλέτικο, καθώς γλίστρησε(!) στην εκτέλεση του πέναλτι που κέρδισε ο Μοράτα από τον Μαρκάο, με τη μπάλα να φεύγει πολύ πάνω απ’ τα δοκάρια!

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και στο δεύτερο μέρος σκόραραν με τους Γκριεζμάν (60′) και Ντεπάι (68′), αλλά τα τέρματα ακυρώθηκαν για οφσάιντ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι απειλητικοί, ψάχνοντας το γκολ της πρόκρισης κι το βρήκαν στο 79′ με το πλασέ του Μέμφις Ντεπάι και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Το ματς ήταν θρίλερ μέχρι το τέλος και στις καθυστερήσεις η Σεβίλλη κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Λαμέλα, αλλά το VAR τους το στέρησε.