Euroleague: Πάλεψε, αλλά ηττήθηκε ο Ολυμπιακός στη Μαδρίτη

Ο Ολυμπιακός άργησε να μπει στο ματς, αλλά ήταν αργά και ηττήθηκε από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο… μισός Ολυμπιακός «άγγιξε» μία τεράστια υπέρβαση στη Μαδρίτη, επέστρεψε από το -24 (50-26 στο 19΄), αλλά στις λεπτομέρειες είδε την πρωτοπόρο Ρεάλ να βρίσκει τις απαντήσεις και να πανηγυρίζει την 20ή νίκη της με 90-85 για την 23η αγωνιστική της Euroleague.

Οι «ερυθρόλευκοι» υποχώρησαν σε ρεκόρ 12-11, ενώ η «Βασίλισσα» βελτίωσε την επίδοση της σε 20-3.

Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού και με τους 25 πόντους έκανε ρεκόρ στην καριέρα του στην Euroleague. Ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων» είχε 6/8 τρίποντα και ακόμη 4 ριμπάουντ. Επίσης, ξεχώρισαν ο Λουκ Σίκμα, ο οποίος σημείωσε double double (10π. και 10ρ.), τον Άλεκ Πίτερς να μετρά 12 πόντους.

Για τους Ισπανους ξεχώρισαν ο Μούσα με 20π και ο Χεζόνια με 16π.

Η Ρεάλ ξεκίνησε πολύ καλύτερα τον αγώνα και με 8 πόντους με 2 τρίποντα του Αλμπέρτο Αμπάλδε προηγήθηκε με διαφορά 19 πόντων (30-11) 10’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τον Ντζάναν Μούσα να φτάνει τους 10 πόντους με 2 τρίποντα ξέφυγαν με +24 (50-26).

Ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε και στις δύο πλευρές του γηπέδου στην τρίτη περίοδο και με 8 πόντους με 2 τρίποντα του Παπανικολάου, έξι του Αζάϊα Κάνααν και συνολικό επιμέρους σκορ 25-16, κατέβασε την διαφορά στους 13 (68-55).

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στην αντεπίθεση τους στην τελευταία περίοδο και με επιμέρους σκορ 12-2 με 9 πόντους με ένα τρίποντο του Παπανικολάου πλησίασαν στους τέσσερις (82-78) 2’ και 26’’ πριν την λήξη της συνάντησης.

Με το έκτο τρίποντο του Παπανικολάου ο Ολυμπιακός μείωσε στους τρεις (86-83) με 42’’ να απομένουν για την λήξη του ματς, όμως, ο Φακούντο Καμπάτσο με ένα καλάθι και δύο βολές κράτησε τη νίκη στην πλευρά της πρωταθλήτριας Ευρώπης.

Τα δεκάλεπτα: 30-13, 52-30, 68-55, 90-85.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ 3 (1), Φερνάντεθ 5 (1), Αμπάλδε 8 (2), Καμπάτσο 12 (9 α.), Χεζόνια 16 (2), Ροντρίγκεθ 2, Ντεκ 14 (2), Πουαριέ 7 (9 ριμπ.), Εντιαγέ 3, Μούσα 20 (4).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (1), Κάνααν 6, Λαρεντζάκης 2, Ν. Μήτρου-Λονγκ 6 (7 α.), Παπανικολάου 25 (6/8 τριπ.), Μπραζντέικις 4, Πίτερς 12 (1), Πετρούσεφ 4, Σίκμα 10 (10 ριμπ.), ΜακΚίσικ 9 (1).