Κύπελλο Ιταλίας: Δύσκολη πρόκριση στα πέναλτι για την Μίλαν

Η Μίλαν απέκλεισε την Τορίνο στα πέναλτι και πέρασε στους «8» του κυπέλλου Ιταλίας.

Σε ένα παιχνίδι που έφτασε μέχρι την διαδικασία των πέναλτι, η Μίλαν πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του κυπέλλου Ιταλίας. Οι ροσονέρι νίκησαν με 5-4 (0-0 κ.δ.) την Τορίνο και πλέον περιμένει τον νικητή του ζευγαριού Φιορεντίνα-Ίντερ. Να σημειωθεί πως όλες οι αναμετρήσεις είναι μονές.

Στον αγώνα οι δύο ομάδες έμειναν άσφαιρες στην κανονική διάρκεια, με τη Μίλαν να έχει δύο δοκάρια. Αρχικά στο 57′ μετά από σουτ του Νταλότ και στην συνέχεια στο 59′ μετά από προβολή του Καλάμπρια.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, με την εικόνα να μην αλλάζει και το 0-0 να παραμένει. Στην διαδικασία των πέναλτι η ομάδα του Πιόλι πήρε την νίκη με 5-4, με τον Ταταρουσάνου να αποκρούει το 4ο πέναλτι της Τορίνο, με εκτελεστή τον Ρίνκον.