Επιτέλους νίκη για Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, συνεχίζει πρώτη η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Νίκες για τις ομάδες του Γιουνάιτεντ, οι οποίες εξακολουθούν να είναι η ”αρχή και το τέλος” του πρωταθλήματος. Νίκη και για την Έβερτον η οποία απέχει μόνο 4 βαθμούς από την κορυφή

Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ επικράτησε με σκορ 1-0 κόντρα στη Νιούκαστλ, πετυχαίνοντας την πρώτη τους νίκη για την φετινή Πρέμιερ Λιγκ μετά από 18 αγωνιστικές.

Μεγάλο ρόλο έπαιξε η αποβολή του Φρέιζερ για τους φιλοξενούμενους, ο οποίος μέσα σε τρία λεπτά δέχτηκε δύο κάρτες (42′, 45′). Οι γηπεδούχοι τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο ημίχρονο ”πάτησαν” τους αντιπάλους τους και πήραν την νίκη με γκολ του Σαρπ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία που του δόθηκε από την άσπρη βούλα και κέρδισε τον Ντάρλο διαμορφώνοντας το τελικό 1-0.

Αυτό το αποτέλεσμα εξακολουθεί να βρίσκει την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα, ωστόσο ανέβηκε στους 5 βαθμούς και απέχει μόνο τρείς από την προτελευταία Γουέστ Μπρομ. Η Νιούκαστλ  παρέμεινε στην 15η θέση ενώ έχει 19 βαθμούς.

Κίτρινες: 42′ Φρέιζερ, 69′ Ντάρλο, 80′ Σαρπ, 86′ Σερ, 90′ ΜακΓκόλντρικ, 90+5′ Χέιντεν

Κόκκινες: 45′ Φρέιζερ

Σκόρερ: 73′ Σαρπ

Γούλβς – Έβερτον 1-2

Η Έβερτον επικράτησε της Γούλβς με 1-2 στο Μολινό Στάντιουμ για την 18η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 15′ λεπτό το σκορ ήταν ήδη 1-1. Ο Ιβόμπι έσπασε το ρόδι μόλις στο 6′ λεπτό όμως οκτώ λεπτά μετά ο Νέβες ισοφάρισε. Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο, όμως το γκολ του Κιν στο 77′ λεπτό ήταν αυτό που χάρισε την πολύ σημαντική νίκη στα ”ζαχαρωτά”.

Έπειτα από αυτό το 1-2, η Έβερτον ανέβηκε στην 4η θέση και έχει 32 βαθμούς, ενώ απέχει μόνο τέσσερις βαθμούς από την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Η Γούλβς θα βρέθει στην 14η θέση και έχει 22 βαθμούς.

Κίτρινες : 50′ Ντουκουρέ, 69′ Χολγκέιτ, 89′ Σεμέδο, 90+5′ Χούβερ

Σκόρερ :  6′ Ιβόμπι, 14′ Νέβες, 77′ Κιν

Μπέρνλι – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε της Μπέρνλι με 0-1 στο Τερφ Μουρ και συνεχίζει να απολαμβάνει την μοναξιά της πρώτης θέσης.

Οι ”κόκκινοι διάβολοι” ήταν ανώτεροι σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και κατάφεραν να πάρουν την νίκη χάρη στο γκολ του Πογκμπά στο 71′ λεπτό. Παρόλο που οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να δημιουργήσουν κάποια ευκαιρία, η μέρα του Ντε Χέα ήταν από τις πιο εύκολες για εκείνον αφού δεν σημειώθηκε καμία τελική στον στόχο.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ συνεχίζει για άλλη μια βδομάδα να είναι στην πρώτη θέση της Πρέμιερ Λιγκ με 36 βαθμούς ενώ η Μπέρνλι είναι στην 16η θέση με 16 βαθμούς.

Κίτρινες: 32′ Σο, 45+3′ Φερνάντες, 62′ Γουέστγουντ

Σκόρερ: 71′ Πογκμπά